13.07.2016

Beskidy razem

Nowa wystawa czasowa w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.
Wyjątkowy pokaz prototypów najnowocześniejszego polskie samochodu osobowego z okresu PRL.

Serdecznie zapraszamy na nową wystawę czasową „Beskidy Razem”. Jest to unikalna ekspozycja, na której pierwszy raz od 33 lat zebrane zostały razem wszystkie zachowane prototypy samochodu FSM 106 Beskid.

Konstrukcja tego samochodu została opracowana w latach 1980-1987 w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Samochodów Małolitrażowych w Bielsku Białej we współpracy z ASP w Warszawie i Krakowie, Politechniką Krakowską oraz Przemysłowym Instytutem Motoryzacji w Warszawie. 

W latach 80 XX w. Beskid był nowoczesnym pojazdem, którego założenia konstrukcyjne opracowane przez zespół polskich inżynierów nie zestarzały się do dzisiaj. Jednobryłowe nadwozie inspirowane kształtem kropli, zostało dopracowane pod względem aerodynamicznym i posiadało bardzo niski współczynnik oporu aerodynamicznego Cx wynoszący 0,29. Wartość ta w latach 80. XX w. była ciężka do uzyskania nawet w samochodach sportowych.

Pomimo swoich zalet Beskid nie trafił do produkcji seryjnej. Zadecydowały o tym względy polityczne i ekonomiczne. Założenia opracowane przez Polaków okazały się jednak bardzo trafne, o czym świadczy fakt, iż w większości obecnie produkowanych samochodów popularnych, dopatrzeć się można podobieństwa do sylwetki  Beskida.

Na wystawie oprócz sześciu prototypów używanych niegdyś do testów drogowych zobaczyć można także makietę dla II generacji Beskida w skali 1:1. Studium stylistyczne tego samochodu było opracowywane w latach 1987 – 1991 we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie.

Wystawę oglądać można do 28 sierpnia 2016 roku.
Serdecznie zapraszamy.

Galeria: Beskidy razem

Rozpoczęcie spotkania - wypowiedź/przemawia inż. Wiesław Wiatrak
Pamiątkowe zdjęcie uczestników spotkania
Pokaz motorynki napędzanej sprężonym powietrzem,
Wykład mgr Piotra Pluskowskiego na temat historii samochodu Beskid i Ośrodka Badawczo-Rozwojowego
Fotografia archiwalna prototypów samochodu FSM 106 Beskid wykonana w 1984 r.
Prototypy Beskidów razem na dziedzińcu Muzeum Inżynierii Miejskiej
Prototypy Beskidów razem na dziedzińcu Muzeum Inżynierii Miejskiej
Prototypy Beskidów razem na dziedzińcu Muzeum Inżynierii Miejskiej