28.06.2021 Magdalena Jabłońska

Zajęcia edukacyjne w lipcu w Muzeum i Ogrodzie Doświadczeń

MUZEUM INŻYNIERII MIEJSKIEJ

3 lipca, godz. 13:00
“Oczom nie wierzę!” - warsztaty w ramach festiwalu FKŻ

Zajęcia pozwolą nam poznać budowę oka, dowiemy się jak reaguje ono na światło.

Zobaczymy, co dzieje się ze światłem po przejściu przez pryzmat. Zastanowimy się nad zjawiskiem powstawania tęczy. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie na czym polega zjawisko refrakcji. Przekonamy się, że nasze oko czasem nas zawodzi albowprowadza w błąd.

Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 7-14 lat wraz z rodzicem
Ilość uczestników: max 25 osób
Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.
3 lipca , godz. 13:00
''Spacer po Kazimierzu’’ - II spacer w ramach FKŻ

Spotkanie pozwoli wczuć się w prawdziwą atmosferę tej fascynującej, krakowskiej dzielnicy. Poznamy historię słynnych synagog: Tempel, Izaaka, Kupa, Wysokiej, Remu i Starej. Przewodnik opowie o ulicy Szerokiej, bijącym sercu Kazimierza i budynku dawnej rzeźni rytualnej

Ale także pokaże miejsca zabytkowe niezwykle ważne dla katolików, takie jak Kościół Bożego Ciała czy Bazylika Na Skałce ze słynną sadzawka św. Stanisława.

Spacerowicze zatrzymają się przy ratuszu na Placu Wolnica, który pełnił funkcję siedziby władz miasta Kazimierz aż do chwili utraty statusu miasta.

Trasa spaceru biegnie także do zabytków inżynierii, których na Kazimierzu jest sporo. Poznamy takie miejsca, jak wybudowana w połowie XIX wieku przez Niemieckie Kontynentalne Towarzystwo Gazowe z Dessau gazownia czy o pół wieku starszą elektrownię. Wysłuchamy historii o zamykających dzielnicę mostach - i tych historycznych i tych najnowszych - a także poznamy dzieje Zajezdni, w której obecnie mieści się Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Początek Spaceru: Dziedziniec Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. Wawrzyńca 15
Ilość uczestników: max 30 osób
Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.17 lipca, godz. 12:00
Tajemnice drukarskiej kaszty


Jak w Zajezdni na Wawrzyńca powstało 99 numerowanych, kolekcjonerskich i zupełnie unikatowych egzemplarzy “Traktatu o Manekinach” ?

Józef Rakoczy to postać wyjątkowa. Jest drukarzem od ponad 50 lat. Pracę w zawodzie rozpoczął w 1967 roku w jednej z krakowskich drukarni. Podczas kilkuletniej emigracji pracował nad własnymi wynalazkami związanymi z nowymi technikami druku. Po powrocie do Krakowa, w 2014 roku, założył drukarnię-muzeum pod nazwą Officyna Typographica. W siedzibie na Zabłociu, zgromadził wiele zabytkowych maszyn drukarskich i introligatorskich, pochodzących nawet z początku XX wieku.
Po prawie 20 latach, w naszej muzealnej drukarnii Józef Rakoszy - ostatni drukarz typograficzny - sprawił, że ożyła dawna sztuka drukarstwa i otwarte zostały kaszty - specjalne szuflady, podzielona na przegródki, w których mieszczą się czcionki. Podobno nie ma piękniejszego dźwięku dla uszu drukarza, jak dźwięk maszyn drukarskich.
W drukarni Muzeum Inżynierii Miejskiej dzięki współpracy z Antykwariatem Aukcyjnym i Wydawnictwem Suszek Books wydrukowana została na papierze z Papier Pure Cotton Absinthe z Papierowy dizajn techniką typograficzną kolekcjonerska pozycja - "Traktat o Manekinach.” Książka zawiera 4 opowiadania (wydane pierwotnie w zbiorze “Sklepy cynamonowe”) oraz ilustracje Brunona Schulza.
Wspólnie z Officina Typographica i Antykwariatem Suszek Books mamy ogromną przyjemność zaprosić na spotkanie w naszej muzealnej drukarnii. Józef Rakoczy opowie o pracy nad książką i metodach druku, Olga Suszek przybliży sylwetkę Bruno Szulca, a Łukasz Suszek opowie o zbiorach antykwarycznych. Będą też odczytane fragmenty “Traktatu o Manekinach” - dzieło zabrzmi w miejscu, w którym powstało.

Cena biletu: 5 zł 
Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.  
Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00-16:00 telefonicznie - 12 428 66 00 wew. 11 lub mailowo - rezerwacja@mim.krakow.pl. 25 lipca, godz. 12:00
Spacer - Krakowskie Kobiety


Kobiety od najdawniejszych czasów wnosiły wkład w rozwój nauki, niemniej ich udział nie zawsze był dostrzegany. Faktem jest, że dostęp kobiet do nauki był przez wiele wieków znacznie ograniczony - większość uniwersytetów dopiero w XX wieku zaczęła przyjmować studentki. Nieliczne przykłady znanych kobiet naukowców uznawano wówczas za wyjątek, potwierdzający ogólną regułę. W oczywisty sposób miało to związek z brakiem dostępu do edukacji. Dopiero w październiku 1894 r. władze Uniwersytetu Jagiellońskiego pozwoliły na kształcenie na hospitantki trzem kobietom: Stanisławie Dowgiałłównie, Janinie Kosmowskiej i Jadwidze Sikorskiej. Odmowę otrzymałą między innymi Helena Skłodowska – siostra Marii.

Podczas spaceru poznamy losy kobiet, związanych z polityką w Krakowie: władczyń, królowych, księżnych, a nawet carycy. Wysłuchamy historii o niezwykłej karierze Heleny Rubinstein, urodzonej w 1870 r. na krakowskim Kazimierzu. Poznamy też artystki, mistyczki, feministki, poetki, satyryczki, aktorki, skandalistki i święte, które przez wieki współtworzyli nasze miasto.

Spacer startuje z Muzeum Inżynierii Miejskiej. 

Przewodnik: Wojciech Zabielski

Spacery przygotowane i prowadzone przez licencjonowanego przewodnika po Krakowie pozwalają na poznanie ciekawych miejsc i niezwykłych historii ludzi związanych z inżynierią miejską i nauką. Idąc ulicami miasta odkrywać będziemy tajemnice i rozwiążemy wiele zagadek z przeszłości.

Cena biletu: 19 zł 
Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.  

26-30 lipca - zajęcia wakacyjne “Tydzień ze światłem”

Zajęcia codziennie w godz. 11:00 - 15:00 obejmują warsztaty, spacery tematyczne, pogadanki aktywizujące i zabawy z rówieśnikami. 

Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy wiekowe (6-11 lat i 12-16 lat). Zajęcia codziennie są inne, ale program będzie uzależniony od liczby uczestników oraz warunków pogodowych.


Cena biletu za dziecko (os / dzień): 50 zł - obowiązują zniżki w ramach

- Krakowskiej Karty Rodzinnej

- Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem

- Karty Krakowskiej

- karty #zwiedzajKraków

Odpowiedni dokument uprawniający do zniżki należy okazać przy zakupie biletu w kasie.

Ilość uczestników: 15 osób w grupie (w sumie maksymalnie 30 osób)

Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.  

Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00-16:00.

telefonicznie - 12 428 66 00 wew. 11 lub mailowo: rezerwacja@mim.krakow.pl


Ramowy program “Tygodnia ze światłem” w ramach Zajęć Wakacyjnych w MIM:

26 lipca (poniedziałek)- zajęcia w Ogrodzie Doświadczeń (UWAGA! Zbiórka w OD!)

27 lipca (wtorek) - warsztaty “Świat kolorów” i gra miejska SPINGO pod opieka edukatora

28 lipca (środa) - spacer “Sekrety Kazimierza” oraz warsztaty “Czarne czy czerwone”

29 lipca (czwartek) - warsztaty plastyczne "Świetliste kolory" i spacer “Tajemnice Podgórza”

30 lipca (piątek) - spacer “Bulwarami w poszukiwaniu mostów” i warsztaty “Od ogniska do świetlówki”


Program może ulec zmianie. Uczestnicy muszą dotrzeć na zajęcia najpóźniej o godz. 11:45, a odbierać ich można najwcześniej o godz. 14:00.


Weekend rodzinny - “Woda, kolor, światło”

31 lipca (sobota)


godz. 12:00 Spacer - Bezpieczeństwo - Kryminalne opowieści z Krakowa

Czy krakowianie mogli się czuć bezpiecznie w swoim mieście? Kiedy utworzono pierwsze oddziały straży miejskiej i policji? Dlaczego nowoczesną straż pożarną zaczęto formować w Krakowie dopiero po wielkim pożarze w 1850 r. Zapraszamy na spacer miejski z opowieściami o tym, jak dbano o ład w dawnej stolicy.

A ponieważ bezpieczeństwo nieuchronnie łączy się z tematem zbrodni, wysłuchamy również historii o słynnych krakowskich zbrodniach. Przewodnik przypomni takie postaci, jak: “wampir z Krakowa”, seryjny morderca w garniturze, fałszywy lekarz czy “rzeźnik z Krakowa”. Nasze miasto ma bowiem także i mroczną historię, w której pojawiają się oszuści, defraudanci, prostytutki, zboczeńcy, złodzieje, a nawet kanibale. A w tle zbrodni najczęściej znajdują się pasjonujące wątki miłości, zazdrości i wielkich pieniędzy…

Wycieczka dla osób o mocnych nerwach. Zapraszam wszystkich, którzy ukończyli 16 lat.
Początek Spaceru: Dziedziniec Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. Wawrzyńca 15
Przewodnik: Wojciech Zabielski

Cena biletu: 19 zł
Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

godz. 13:00-14:00 Kuchnia molekularna

Ciekawi jesteście jakie cuda można wykonać w kuchni? Wspólnie dowiemy się czym jest kuchnia kreatywna oraz skąd się wywodzi. Wspólnie odkryjemy jak niezwykłym zajęciem może być nowoczesne gotowanie! Jak dobrze jest znać podstawy chemii i fizyki przy tworzeniu magicznych galaretek czy makaronu.

Liczba osób w grupie wynosi max. 10 osób. Koszt uczestnictwa (dziecko plus opiekun) w zajęciach wynosi: 40 zł. 

godz. 17:00, Spacer “Od fontanny do fontanny”

Latem szukamy w mieście ochłody - daje ją nam cień rzucany przez drzewa w parkach, pyszne lody, klimatyzowane pomieszczenia i oczywiście niezawodna… woda! Od wieków ludzie tworzyli fontanny - nie zawsze miały służyć ochłodzie, dużo częściej stanowiły wymyślny element dekoracyjny w pałacach, na placach, a nawet w świątyniach. Dziś fontanny uzupełniają architekturę miast i dodają uroku skwerom i parkom. Bywają też wyrazem artystycznych idei, nierzadko projektowane są przez znamienitych rzeźbiarzy. Autorski spacer Jadwigi Marchwicy - magister historii sztuki i pracownika Muzeum Inżynierii Miejskiej - poprowadzi nas szlakiem najciekawszych fontann w Krakowie i dostarczy wielu ciekawostek na temat tej małej architektury tak popularnej w naszym mieście.

Cena biletu: 19 zł 
Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.
W ramach biletu można obejrzeć dostępne wystawy czasowe. 


1 sierpnia (niedziela)

godz. 13.00 – 14.00 „Turn up Turn down” - warsztaty dla rodziców z dziećmi

Halo, czy mnie słyszysz? Warsztaty „Turn UP - Turn DOWN” pozwolą uczestnikom zrozumieć, jak może zmieniać się słuch wraz z wiekiem i dlaczego im jesteśmy starsi, tym gorzej słyszymy. Wspólnie przeprowadzą eksperymenty sprawdzające jak słyszą wysokie częstotliwości. Zastanowią się jak dbać o nasz narząd słuchu tak, by jak najdłużej słyszeć śpiew ptaków czy szum morza. 

Cena biletu za parę dziecko z rodzicem: 40 zł.

Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.


godz. 15.00 Gra miejska SPINGO ''Hydrotechnika'' 

Gra polega na odkrywaniu ciekawostki związanych z architekturą wodną w naszym mieście, podczas przejścia Krakowskim Szlakiem Techniki.

Uczestnicy SPINGO otrzymają przygotowane pakiety do gry, zawierające: mapkę z punktami docelowymi trasy, informacjami o punktach i zadaniami do realizacji, kopertą z dodatkowymi zagadkami oraz gazetkę zawierającą ciekawostki naukowe i informacje historyczne. Po powrocie z gry, uczestnicy przedstawiają rezultaty zadań i zdjęcia z punktów gry, do których dotarli. Zespoły mogą liczyć maksymalnie 4 osoby.

Gra terenowa SPINGO realizowana w ramach projektu SPINaj naukę. Projekt realizowany jest wspólnie z 11 instytucjami i centrami nauki i jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Koszt uczestnictwa całej grupy to 40 zł. Każdy kolejny Uczestnik proszony będzie o wykupienie biletu w cenie 19 zł.
Prosimy o podawanie dokładnego terminu w czasie jej składania.

OGRÓD DOŚWIADCZEŃ


3, 10 lipca, godz. 15:00

Mapa nieba

Od najdawniejszych czasów astronomowie, żeglarze, pasterze czy podróżnicy patrząc w niebo zauważyli pewne charakterystyczne zależności i nauczyli się je interpretować. Jak rozpoznać Gwiazdę Polarną na niebie? Jak wyznaczyć kierunki geograficzne: wschód, zachód, północ, południe? Na zajęciach odpowiemy na te pytania oraz nauczymy się używać obrotową mapę nieba.


Zapraszamy rodziny z dziećmi od 7 lat. 
Prosimy o wcześniejszą rezerwację.
Udział w ramach biletu wstępu do Ogrodu Doświadczeń.
Czas trwania 20 minut.


4 lipca,godz. 15:00 i 17:00 

Wybuchowy początek wakacji w Ogrodzie Doświadczeń. Pokaz implozji beczki i eksplozji ciekłego azotu.
Implozja beczki - do beczki stalowej 200 l wlewamy trochę wody i podgrzewamy. Jak już mocno paruje zakręcamy szczelnie beczkę i schładzamy ją wodą. W beczce powstaje podciśnienie i zapada się ona z hukiem.

Eksplozja ciekłego azotu - do butelki pcv nalewamy ciekłego azotu, zakręcamy - ostrożnie to niebezpieczne! Następnie wrzucamy do pustej beczki, wsypujemy dwa worki plastikowych kulek. Kiedy butelka wybucha wyrzuca kulki na kilkanaście metrów w górę.

Rezerwacja nie jest wymagana. 

7 lipca, godz. 15:00
Efekt cieplarniany- co to jest?

Na zajęciach wyjaśnimy czym jest efekt cieplarniany, dowiemy się również co to jest albedo.
Samodzielnie wykonamy deszczomierz.

Zapraszamy rodziny z dziećmi od 7 lat.
Prosimy o wcześniejszą rezerwację.
Udział w ramach biletu wstępu do Ogrodu Doświadczeń.
Czas trwania 20 minut.


 
11 lipca, niedziela, godz. 12:00
Bajki robotów. Mikrokosmos Stanisława Lema dla Dzieci.

Wydarzenie plenerowe organizowane jest przez Sinfonietta Cracovia w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema dla najmłodszych słuchaczy i ich opiekunów. Piknik muzyczny zakończony zostanie koncertem. Zaplanowany jest wspólny edukacyjny spacer słuchaczy i muzyków. Zabrzmią kompozycje Camille Saint-Saënsa, Juliusa Röntgena, Beli Bartóka oraz piosenki z filmu “Pan Kleks w kosmosie”. Wystąpi Sinfonietta Cracovia pod kierunkiem Jurka Dybała oraz Krakowski Chór Dziecięcy.

Muzycznym atrakcjom towarzyszyć będzie czytanie fragmentów “Bajek robotów” Stanisława Lema - fascynujących opowiadań łączących świat futurystyczno-kosmicznej technologii z uniwersum ludowych baśni, w których bohaterami i narratorami są roboty.
Nie zabraknie również zabaw edukacyjnych i eksperymentów naukowych z wykorzystaniem eksponatów Ogrodu! Podczas pikniku odbędzie się ogłoszenie wyników i prezentacja zwycięskich prac konkursu plastycznego “Bajki Robotów”.
Rezerwacja bezpłatnych kart wstępu: rezerwacja@sinfoniettacracovia.com14 lipca
Wynalazki natury

godz. 15:00 Co wspólnego z lotem szybowca mają motyle?

godz. 16:00 Co wspólnego z lotem wiatrakowca mają nasiona klonu zwyczajnego?

Popatrzmy na żywe organizmy jak na wynalazki zbudowane przez ewolucję. Zwierzęta i rośliny w toku ewolucji wykształciły bardzo innowacyjne rozwiązania, które umożliwiają im przeżycie. Chętni dowiedzą się jak długość nóg wpływa na prędkość przemieszczania się, by potem spróbować swoich sił w chodzeniu na szczudłach.


Zapraszamy rodziny z dziećmi od 7 lat. 
Prosimy o wcześniejszą rezerwację.
Udział w ramach biletu wstępu do Ogrodu Doświadczeń.
Czas trwania 20 minut.

15 i 29 lipca, 11:00 – „Trochę wody w środku lata”
Zajęcia warsztatowe dla dzieci w wieku 7-10 lat; limit 10 os; czas ok 30 min. 

Uczestnicy zajęć za pomocą prostych doświadczeń będą mogli poznać właściwości wody i dowiedzieć się jak krąży ona w przyrodzie. Zrobimy m.in. chmurę w słoiku i wir wodny w butelce, a ponadto zaczerpniemy odrobiny magii obserwując znikającą monetę.

Udział w ramach biletu wstępu do Ogrodu Doświadczeń.
Prosimy o wcześniejszą rezerwację.


28 lipca, godz. 15:00
Proste iluzje wzrokowe

Na zajęciach poznamy kilka wynalazków, które wywołują iluzję ruchu nieruchomych obrazków. Dowiemy się również co to jest i na jakiej zasadzie działa pokój Amesa.
Wykonamy także taumatrop, który był jedną z pierwszych zabawek optycznych, jego rozwój doprowadził do powstania współczesnego filmu.

Zapraszamy rodziny z dziećmi od 7 lat.
Prosimy o wcześniejszą rezerwację. Udział w ramach biletu wstępu do Ogrodu Doświadczeń.
Czas trwania 20 minut.10 lipca, godz: 16:00 
21 lipca, godz: 15:00
Gwałtowne zjawiska pogodowe - co to znaczy?


Na zajęciach odpowiemy jak zachować się w czasie burzy, dowiemy się również, w jaki sposób można oszacować to, jak daleko jest od nas burza? Samodzielnie wykonamy prosty wiatrowskaz.

Zapraszamy rodziny z dziećmi od 7 lat.
Udział w ramach biletu wstępu do Ogrodu Doświadczeń. 
Czas trwania 20 minut.


Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.  Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00-16:00 tel.: +48 12 428 66 00 wew. 11 lub e-mail: rezerwacja@mim.krakow.pl

REGULAMIN