25.02.2019 Magdalena Jabłońska

Elektryzujące zajęcia w marcu w muzeum!

Marzec zapowiada się u nas elektryzująco! Dowiemy się czym dokładnie jest energia elektryczna, skonstruujemy elektryczną grę, miniroboty kraby, jak również zbudujemy własne elektrownie wiatrowe. Będziemy sadzić lasy w żarówce, a dla pań, z okazji Dnia Kobiet, mamy niespodziankę: każda z uczestniczek zajęć będzie mogła zaprojektować własny wzór na torbę metodą filcowania na sucho.


2 marca

Godzina 11:00-12:00

Co słychać w Instytucie Fizyki Politechniki Krakowskiej?

Zobaczymy unikalne zdjęcia i filmy ze stratosferycznej misji balonowej, zorganizowanej przez studenckie koło naukowe Enigma, a także gondolę, która bezpiecznie powróciła z danymi na ziemię. Studenci przedstawią również wybrane prace studenckie i naukowe, realizowane w Instytucie Fizyki oraz odpowiedzą na każde pytanie związane z tematem.

Udział w ramach biletu wstępu do muzeum.


2 marca

Godzina: 12:30-13:30

Elektro gra – zbuduj ją sam

Czym jest prąd elektryczny? Dlaczego prąd płynie oraz jak skonstruować prosty obwód elektryczny? Każdy uczestnik samodzielnie wykona grę elektryczną, dzięki której poprawi swoją umiejętność koncentracji i koordynacji. Wykonane gry uczestnicy zabiorą do domu.

Zapraszamy rodziny z dziećmi od 7 lat.

Prosimy o wcześniejszą rezerwację.

Cena: 20 zł od dziecka - obejmuje udział w zajęciach i wstęp na wystawę To takie proste pod opieką osoby dorosłej.


8 marca

Godzina: 17:00-18:00

Filcowanie na sucho

Wykonaj wyjątkowy prezent na Dzień Kobiet. Zapraszamy kobiety w różnym wieku na zajęcia, podczas których uczestniczki będą miały szansę samodzielnie zaprojektować
i stworzyć unikatowy wzór na torbę. Do wykonania ozdób użyjemy metody filcowania na sucho.

Prosimy o wcześniejszą rezerwację.

Udział w ramach biletu wstępu do muzeum.

 


Ostatni weekend wystawy To takie proste (9 i 10 marca)


 
W programie:

 
9 marca

Godzina: 13:00-14:00

Tańczące kraby

Na zajęciach każdy uczestnik przy wsparciu prowadzącego wykona mini robota poruszającego się za pomocą silnika elektrycznego. Podobał Ci się Wyścig Szczotek na naszej wystawie, gdzie dzięki drganiom podłoża poruszały się szczotki? Podczas zajęć, za pomocą drgań sprawimy, że elektroniczny mini robot - krab zatańczy.
Zapraszamy rodziny z dziećmi od 7 lat. Prosimy o wcześniejszą rezerwację.


9 i 10 marca

Godzina: 11:00-11:30

Sztuka pamięci

Mnemozyna – jeśli nie wiesz kim była, to koniecznie przyjdź do muzeum. Podczas prelekcji przedstawimy techniki ułatwiające zapamiętywanie i sprawdzimy czy faktycznie działają.

Zajęcia otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Brak rezerwacji.


Godzina: 12:00-12:45 i 15:00-15:45

Genialne i proste

Dajcie mi wystarczająco długą dźwignię i wystarczająco mocną podporę, a sam jeden poruszę cały glob! - czyje to słowa, kim był i dlaczego tak powiedział? Na zajęciach poznamy maszyny proste, bez których nie byłoby postępu technicznego a nasze codzienne życie znacznie trudniejsze.

Zapraszamy rodziny z dziećmi od 7 lat. Prosimy o wcześniejszą rezerwację.

 

10 marca

Godzina: 12:00-16:00

Interaktywne urządzenia z Ogrodu Doświadczeń

Na dziedzińcu Muzeum udostępnimy wybrane urządzenia z Ogrodu Doświadczeń, zapraszając na nowy sezon w Ogrodzie, który w tym roku rusza już 1 kwietnia.


Udział w wydarzeniach 9-10 marca w ramach biletu wstępu do muzeum.


23 marca

Godzina: 12:00-13:00

Las w żarówce

Woda zajmuje ok. 71% powierzchni Ziemi, ale gdyby ją zebrać, zmieściłaby się w kuli o średnicy zaledwie 1385 km. Skąd się bierze woda? Jaki jest jej obieg w przyrodzie? Jaki jest procent całej wody słodkiej, a jaki słonej? Na te i inne pytania odpowiemy na zajęciach. Każdy uczestnik dodatkowo wykona własny mini las zamknięty w żarówce, dzięki czemu będzie mógł obserwować obieg wody.

Zapraszamy rodziny z dziećmi od 8 lat.

Prosimy o wcześniejszą rezerwację.

Cena: 20 zł od dziecka - obejmuje udział w zajęciach i wstęp na wystawę Tramwaje na Wawrzyńca pod opieką osoby dorosłej.

 

30 marca

Godzina: 12:00-13:00

Mini elektrownia

Na zajęciach dowiemy się czym jest energia elektryczna, jakie są obecnie źródła jej otrzymywania. Poznamy jakie korzyści i zagrożenia niosą ze sobą poszczególne źródła. Podczas zajęć każdy uczestnik wykona własną mini elektrownię wiatrową i sprawdzimy jak silnego wiatru potrzeba do zaświecenia jednej żarówki.

Zapraszamy rodziny z dziećmi od 7 lat.

Prosimy o wcześniejszą rezerwację.

Cena: 20 zł od dziecka - obejmuje udział w zajęciach i wstęp na wystawę Tramwaje na Wawrzyńca pod opieką osoby dorosłej.


Dnia 15, 16, 17 marca Muzeum Inżynierii Miejskiej będzie nieczynne! 

Wystawa To takie proste czynna do 10 marca włącznie