19.04.2019 Magdalena Jabłońska

Fotorelacja z otwarcia wystawy!

Na wystawie Uwaga!Nieprzyjaciel podsłuchuje prezentujemy historię urządzeń wykorzystywanych do przesyłania tajnych informacji. Zwiedzający będą mogli obejrzeć zabytkowe sprzęty telekomunikacyjne (telegraficzne, telefoniczne, radiowe), z których korzystało między innymi wojsko, wywiad czy demokratyczna opozycja. Te właśnie urządzenia niejednokrotnie zmieniały bieg historii.

Ekspozycja została wzbogacona o jedenaście stanowisk interaktywnych, gdzie zaprezentowano działanie często tylko z pozoru skomplikowanych sprzętów. To okazja, by między innymi sprawdzić się w roli szpiega, podjąć próbę złamania szyfru czy namierzyć wrogą radiostację.

Na wystawie nie brakuje również wątków współczesnych, dotyczących znaczenia kryptografii w życiu codziennym czy bezpieczeństwa w sieci. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, że szyfrowanie treści dotyczy każdego z nas, na przykład podczas korzystania z telefonu czy płacenia przez Internet.

Wystawa skierowana jest nie tylko do osób zafascynowanych zabytkową techniką czy szeroko rozumianą historią. Również miłośnicy seriali i powieści szpiegowskich mają możliwość na żywo zetknąć się z urządzeniami, które nie raz zdecydowały o losach misji ulubionych bohaterów literackich czy filmowych.

Przygotowaliśmy bogatą ofertę wydarzeń towarzyszących wystawie, między innymi:

-tematyczne oprowadzania kuratorskie;
-zajęcia rodzinne (np. Szyfry dla początkujących,
Niewidzialny atrament – zrób go sam, Jak działa wykrywacz kłamstw;
-grę Tajni agenci w muzeum.

Kurator wystawy: Marek Więcek
Współpraca: Szymon Placha, Piotr Turowski, Iwo Wachowicz, Piotr Żabicki
Projekt wystawy: Tomasz Wójcik, Sylwia Siudak
Opieka konserwatorska: Piotr Leszczyński, Łukasz Żądło, Krzysztof Żaglicki
Oprawa graficzna: Stefan Kaczmarek

Patroni medialni:

Radio Kraków
Gazeta Wyborcza
Co Jest Grane24
Sekurak
Histmag.org
Karnet

Więcej o kryptografii - KLIK

Galeria: Fotorelacja z otwarcia wystawy!