01.10.2019 Magdalena Jabłońska

Gabinet / Das Kabinett - multimedialna instalacja z pierwszym w Polsce filmem wolumetrycznymGabinet / Das Kabinett

Multimedialna instalacja z pierwszym w Polsce filmem wolumetrycznym 

Muzeum Inżynierii Miejskiej 

ul. Wawrzyńca 15, Kraków 

20.10 – 10.11.2019 

Gabinet doktora Caligari Roberta Wienego to jeden z najwybitniejszych niemieckich filmów powstałych w epoce Republiki Weimarskiej i jednocześnie przełomowy film w historii światowego kina. Dzieło łączy w doskonały sposób film ze sztukami wizualnymi: malarstwem, grafiką i scenografią. Dekoracje służą nie tylko zdjęciom filmowym, ale są przede wszystkim instalacją artystyczną, jak dzisiaj nazwalibyśmy tego typu dzieło. W 100-lecie jego powstania, przypominając ten niezwykły filmowy obraz, zrealizowana została współczesna multimedialna instalacja, w której wykorzystano najnowocześniejsze technologie i której jądrem jest pierwszy w Polsce film wolumetryczny. Syn Cezara z Arkadiuszem Jakubikiem i Jakubem Gierszałem w rolach głównych, umożliwia widzowi wkroczenie w trójwymiarową przestrzeń rozgrywanej akcji, swobodne podążanie za fabułą oraz spotkanie postaci, które nie zostały zaprojektowane komputerowo lecz są odgrywane przez aktorów z wykorzystaniem metody 3D Human Body Reconstruction. 


Obok pierwszej w historii kinematografii adaptacji filmu niemego w technologii filmu wolumetrycznego w przestrzeni prezentującej instalację, do której dekoracje stworzyli dwaj polscy malarze neoekspresjoniści: Zdzisław Nitka i Eugeniusz Minciel, obejrzeć można multimedialne prezentacje wykorzystujące unikatowe zbiory archiwalne Deutsche Kinemathek i ukazujące kontekst powstania filmu. Projekt obejmuje także pokaz odrestaurowanego filmu Roberta Wienego z 1919 roku oraz ekspozycję plaktów, jakie do niego powstały. 


Kurator: Krzysztof Stanisławski 

Koordynacja projektu: Renata Prokurat, Goethe-Institut

Organizator: Goethe-Institut w Warszawie 

Film wolumetryczny: Volucap Studio, UFA X Babelsberg 

Scenografia: Zdzisław Nitka, Eugeniusz Minciel, Sylwester Ambroziak, Paweł Paciorek 

Partnerzy: Muzeum Inżynierii Miejskiej, Dom Norymberski, Goethe-Institut w Krakawie, Festiwal Conrada, Deutsche Kinemathek Museum für Film und Fernsehen w Berlinie  

Produkcja: Modulo Sp. z o.o. Zbigniew Łowżył Architekt: Adam Wierciński 

Pokazy filmu Gabinet doktora Caligari dzięki uprzejmości F.W. Murnau-Stiftung, Wiesbaden 


Film „Sen Cezara” jest wolną interpretacją klasyka niemej kinematografii „Gabinet doktora Caligari” Roberta Wienego y 1919 roku, którego głównym bohaterem jest somnambulik Cezar. Zwiedzający towarzyszą jemu oraz doktorowi Caligari w ich wzajemnej grze osadzonej pomiędzy snem a jawą, między wolnością a kontrolą.
Dzięki wykorzystaniu technologii filmu wolumetrycznego bazującego na zastosowaniu hologramów zwiedzający będą mogli poruszać się po filmie, wejść w świat aktorów i znaleźć się w centrum wydarzeń. To pozwala na aktywny i całkowicie indywidualny odbiór filmu.

W filmie występują Arkadiusz Jakubik oraz Jakub Gierszał.

Producent Fabian Mrongowius.
Reżyser: Sebastian Mattukat
Autor: Floris Asche.
Doradca merytoryczny: Muzeum Filmu i Telewizji Deutsche Kinemathek
Produkcja: Studio Volucap Babelsberg


Projektowi towarzyszą wydarzenia, z których część – pod wspólnym tytułem Berlin międzywojnia. Preludium do katastrofy - odbywa się w ramach Festiwalu Conrada.

Szczegóły: www.mim.krakow.pl, www.goethe.de/polskahttp://conradfestival.pl/


Godziny otwarcia:

wt., śr., czw.: 9.00 – 16.00 

pt.: 9.00- 18.00 

sb., nd.: 10.00 – 18.00


Galeria: Gabinet / Das Kabinett - multimedialna instalacja z pierwszym w Polsce filmem wolumetrycznym