08.01.2019 Magdalena Jabłońska

Klasyki techniki - Wspomnienia szklanego ekranu – pierwsze telewizory produkowane w Polsce

Klasyki techniki - Wspomnienia szklanego ekranu – pierwsze telewizory produkowane w Polsce
Klasyki techniki to cykl miniwystaw (wystaw tzw. „jednego obiektu”), prezentujących rzadko oglądane obiekty ze zbiorów Muzeum Inżynierii Miejskiej. Wybrane eksponaty opowiedzą o rozwoju technik, bez których nie wyobrażamy już sobie naszej codzienności. Na przestrzeni dekad radioodbiorniki, telewizory, telefony, komputery zmieniały się zarówno pod względem stosowanych technologii, jak i wzornictwa przemysłowego. Chcemy zachęcić zwiedzających do uważnego oglądania zabytkowych urządzeń, dlatego cykl „Klasyki techniki” realizujemy w duchu wystawy jednego eksponatu.
Czas trwania cyklu Klasyki techniki 8.01.2018 – 10.03.2019

Początki telewizji w Polsce sięgają 1935 roku, kiedy to rozpoczęto systematyczne badania nad przekazywaniem obrazu na odległość. Prace pod kierunkiem prof. Lesława Kędzierskiego prowadzone były w Państwowym Instytucie Telekomunikacyjnym w Warszawie. Eksperymentalną Stację Telewizyjną umieszczono w najwyższym budynku w Warszawie – 16-piętrowym gmachu Towarzystwa Ubezpieczeniowego „Prudential”.

W niespełna 15 lat po pierwszej udanej transmisji telewizyjnej (5 października 1938), 23 stycznia 1953 roku rozpoczęto regularne nadawanie programu telewizyjnego w Polsce. Praktycznie jedynym dostępnym wówczas odbiornikiem był telewizor marki Leningrad o niewielkim ekranie 12×18 cm. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na odbiorniki telewizyjne ruszyła w Polsce seryjna produkcja telewizorów. Pierwszą firmą, która uruchomiła w 1955 roku ich produkcję na skalę masową, były Warszawskie Zakłady Telewizyjne. Początkowo telewizory, będące dobrem luksusowym, znajdowały się głównie w domach kultury, świetlicach i klubach przyfabrycznych, gdzie gromadzili się liczni telewidzowie. W 1953 roku program telewizyjny trwał pół godziny i nadawany był raz w tygodniu, a od 1955 roku dwa razy w tygodniu, przy jednoczesnym wydłużeniu czasu jego trwania. Nadawano programy sportowe, programy kukiełkowe dla dzieci i spektakle teatralne. W 1958 roku w telewizji pojawił się program informacyjny „Wiadomości Dnia”, program satyryczny Kabaret Starszych Panów i program kulturalny „Kronika Kulturalna”. Do roku 1970 nadawany był tylko jeden program czarno-biały, a w 1971 roku rozpoczęto nadawanie w kolorze.

Więcej informacji >>>Telewizor czarno-biały Wisła
Warszawskie Zakłady Telewizyjne
1956 r.