25.06.2015

KRAKOWSKI KAZIMIERZ - wystawa fotograficzna

Wystawa otwarta codziennie oprócz poniedziałków w godz. 10.00 -16.00 do 30 września 2015r.

Odrodzenie Kazimierza rozpoczęło się na początku lat 90 XX wieku. W przestrzeniach opuszczonych sklepów i warsztatów powstawały pierwsze kawiarnie.
Wydobyte z prywatnych mieszkań pojedyncze krzesła i koślawe stoliki służyły za prowizoryczne wyposażenie. Kawiarnie: Singer, Alchemia, Kolory, Eszeweria, Mleczarnia, Królicze Oczy, czy Mechanoff powstały jako jedne z pierwszych, obecnie na stałe wpisały się w pejzaż miasta. Bez krzykliwych szyldów zastygły w swojej tymczasowości, przetrwały do dziś w prawie niezmienionej formie. W świetle świec, przy sączącej się dyskretnie filmowej muzyce, są zazwyczaj otwarte do ostatniego gościa.
Stopniowo artystyczna bohema i studenci zaczęli nadawać charakter na nowo odkrytej dzielnicy. Wędrówki w poszukiwaniu wolnego stolika, pomiędzy coraz liczniejszymi kawiarniami, stały się nieodłącznym elementem towarzyskich spotkań.
Spontaniczne klubowe koncerty, spektakle teatralne, nocne tańce kończą się zazwyczaj na Placu Nowym, pod „Okrąglakiem” gdzie króluje sprzedaż chrupiących zapiekanek z serem i pieczarkami.
Wśród bywalców kawiarni, pośród opuszczonych synagog, budziło się zainteresowanie kulturą żydowską. Pierwszy Festiwal Kultury Żydowskiej, który odbył się tutaj w 1994 roku, po raz pierwszy śmiało przypomniał o korzeniach Kazimierza. W ruinach kamienic odbywały się 24-godzinne teatralne spektakle
i happeningi, ożyły „Sklepy Cynamonowe” Brunona Shultza, rozbrzmiewała klezmerska muzyka. Duch kultury żydowskiej wrócił na Kazimierz.
Ulice Meiselsa, Józefa, św. Wawrzyńca, Izaaka, Bożego Ciała, Estery zna dziś każdy. Ich nazwy świadczą, że bogactwo kultury chrześcijańskiej i żydowskiej od zawsze były symbolem Kazimierza. Nikogo już nie dziwią wracający z Leżajska, Lelowa czy Bobowej na czarno odziani chasydzi. W hotelu Eden, z którego okien roztacza się widok na najstarszy zachowany kirkut Remu, urządzono rytualną mykwę.
W ostatnich latach Kazimierz stał się popularnym celem nie tylko dla turystów, ale również mieszkańców Krakowa. W ślad za nimi przybywa coraz więcej komercyjnych inwestycji, drogich apartamentowców i hoteli, ich ekspansja zaburzyła zawsze skromny charakter odradzającej się dzielnicy.
Zniknęły rzemieślnicze warsztaty stolarzy, tapicerów, ślusarzy, szklarzy, a wraz z nimi sklepiki, w których można było kupić prawie wszystko. Galeryjki z artystycznym rzemiosłem przegrywają z konkurencją nowoczesnych klubów i restauracji. Kolejny tym razem krótki epizod Kazimierza jest zagrożony. Na naszych oczach Kazimierz staje się turystycznym skansenem.
Prezentowane fotografie powstały głównie zimą na przełomie 2014 i 2015 roku. Kazimierz niechętnie ujawnia swoje tajemnice, wymaga wielokrotnych rozmów z tymi samymi ludźmi, powrotów w te same miejsca. Przez ponad rok, w kawiarni przy Placu Żydowskim, jako jeden z pierwszych gości piję kawę, przez Internet łącze się ze światem, w tej chwili Krakowski Kazimierz jest jego pępkiem, na ekranie oglądam świeżo złowione obrazy...
Kraków 15 czerwca 2015 r. Włodzimierz Płaneta                                                                                                                                                                                

Włodzimierz Płaneta
Fotografią zajmuje się zawodowo od 1986r. Fotograf niezależny, artystyczny "wolny strzelec". Miłośnik światła polarnego dnia i fotograficznych wędrówek w odludne krańce północnej Europy. Uzależniony od klimatycznych zaułków Wenecji i Krakowa.
Portrecista religijnej duchowości wyznawców chrześcijaństwa, prawosławia i judaizmu. Swoje prace prezentował na ponad 200 wystawach. Autor fotograficznych albumów: "W drodze na Wawel - Panteon Narodowy", "Islandia", "Wenecja", "Krakowski Kazimierz" . Popularyzator sztuki fotografii. Od 22 lat prowadzi autorskie " Warsztaty Fotograficzne w Krakowie" www.planetaw.com

Jacek Piwowarczyk
Pracownik naukowy, z zawodu chemik, z doświadczenia żeglarz, z zamiłowania fotograf. Współautor wystaw:: "Kraków" - Michigan (USA) - 2012 "Szanghaj 2012", "Krakowski Kazimierz" - Podgórski Dom Fotografii - Kraków 2013r. "Wenecja" - Włoski Instytut Kultury w Krakowie - 2015 Współautor albumu fotograficznego -"Wenecja"