09.04.2021 Magdalena Jabłońska

#KwiecieńzAGD #CudaTechniki

Wiosenne porządki kojarzą się z wszelkiego rodzaju sprzętem AGD. Wydaje się oczywiste, że wszelkie udogodnienia, takie jak pralka, lodówka, proszek do prania służą człowiekowi od zawsze, bo bez nich trudno byłoby nam wyobrazić sobie życie codzienne. Wystarczy, że w naszym domu coś się zepsuje, by poczuć, jak trudno jest żyć bez pomocy tych zwykłych-niezwykłych przedmiotów. A przecież żyło bez nich wiele pokoleń ludzi.

Każdy z domowych sprzętów ma swoją historię, ktoś kiedyś poczuł potrzebę ułatwienia sobie pracy i napracował się, żeby tego dokonać. Na przykład James Dyson, o którym w naszym MIMcaście opowiada prof. Czeława Frejlich, w latach 70-tych zbudował samodzielnie ubiegłego wieku aż 5127 prototypów odkurzacza bezworkowego. Dziś firma Dyson to znane przedsiębiorstwo najnowszych technologii, które zatrudnia 1000 inżynierów. Ale zaczęło się od błysku pomysłu i pasji jednego człowieka. Każde z wykorzystywanych przez nas na co dzień sprzętów to osobna, często fascynująca historia; opowieść o kimś kto go wynalazł, o tym, jak go udoskonalano, jak projektowano dla niego design. 

W zbiorach Muzeum Inżynierii Miejskiej mamy sporo obiektów z pasjonującą historią. W tym miesiącu będziemy je przedstawiać. Już dziś posłuchajcie Państwo #MiMcastu https://mimcast.pl/agd/, a w następnych dniach na naszych social mediach szukajcie ciekawych historii o domowych, cichych bohaterach codzienności.