25.02.2022 Magdalena Jabłońska

Program wydarzeń marzec Gra miejska, spacer, warsztaty ekologiczne

5 marca, sobota, godz. 13:00 – 14:00
„Ekologiczne kolejki” – warsztaty dla dzieci.

Czy wiecie, że analizy naukowe dowodzą, że najbardziej ekologicznym środkiem transportu jest kolej? Na warsztatach spotkamy się z miłośnikami pociągów, tramwajów, a także innych pojazdów szynowych, które zaprojektować można w wyobraźni. Będziemy tworzyć niepowtarzalne ekologiczne wagony. Dlaczego ekologiczne? Bo do ich budowy użyjemy materiałów z recyklingu. Każdy uczestnik będzie mógł samodzielnie zaprojektować i ozdobić swoją kolejkę, a pod koniec zajęć wszyscy otrzymają upominki!

Czas trwania zajęć to około 60 minut.
Zapraszamy rodziny z dziećmi od 6 do 10 lat.
Bilety umożliwiają wejście na aktualną wystawę czasową.
Koszt zajęć to 40 zł (dziecko i opiekun). Przy zakupie biletów zachęcamy do korzystania ze zniżek więcej

6 marca, niedziela, godz. 12:00 
Spacer miejski „Szlakiem Krakowianek”.

Trasa spaceru rozpoczyna się w Muzeum Inżynierii i Techniki (ul. św. Wawrzyńca 15), przebiega obok Wawelu, a następnie prowadzi na Stare Miasto. W czasie spotkania poznamy historię krakowskich kobiet nauki, kultury i biznesu, królowych, naukowczyń, poetek i aktorek. Dowiemy się, w jaki sposób rządziły polskie królowe i kto przekazał największą darowiznę w historii polskiego muzealnictwa. Losy księżnej Izabeli Czartoryskiej są nie tylko pasjonujące, ale także miały wpływ na polską kulturę, warto więc posłuchać czemu i kiedy zaczęła gromadzić cenne zbiory w świątyni Sybilli. Poznamy również dzieje ubogiej dziewczyny z krakowskiego Kazimierza, której udało się stworzyć wielkie, znane na całym świecie przedsiębiorstwo kosmetyczne.

Wydarzenie odbywa się w ramach  „Miesiąca Krakowianek”
Spacer poprowadzi przewodnik miejski Agnieszka Kuźma 
Koszt uczestnictwa w wydarzeniu to 19 zł (bilet uprawnia także do zwiedzenia wystawy „Tramwaje na Wawrzyńca”)
Przy zakupie biletów zachęcamy do korzystania ze zniżek więcej


12 marca, sobota, godz. 11:00 - 16:30
„Ty też możesz uratować świat!” – warsztaty ekologiczne.

Każde dziecko wie, że woda jest niezbędna do życia. W trosce o to, żeby była zawsze dostępna w zadowalającej ilości dla wszystkich mieszkańców naszej planety, 22 marca ustanowiono Światowym Dniem Wody. Ma on przypominać, że zawsze należy dbać o zasoby wodne.
Warsztaty nauczą dzieci zasad troski o środowisko w życiu codziennym. Wspólnie spróbujemy też wylądować na Marsie, bo przecież w naszym Muzeum wszystko jest możliwe. 
Zajęcia przygotują członkowie Stowarzyszenia „EKOSKOP” z Rzeszowa, które od wielu lat prowadzi Podkarpackie Centrum Edukacji Ekologicznej. Pracujący tam trenerzy wypracowali oryginalne metody dydaktyczne. 
Warsztaty ekologiczne odbywają się w ramach projektu „SPINaj naukę”, realizowanego wspólnie z jedenastoma instytucjami i centrami naukowymi. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Program:

Warsztaty ekologiczne dla różnych grup wiekowych: 
  • 11:00-12:30 oraz 13:00-14:30 „Dziwna chemia i fizyka w kontekście środowiska” - dwie tury zajęć dla najmłodszych (5-10 lat)
  • 11:00-12:30 oraz 13:00-14:30 „Pracownia mikroskopowa” - dwie tury dla dzieci starszych (11-15 lat)
  • 11:00-12:30 oraz 13:00-14:30 „Pracowania bionicznych konstrukcji, czyli jak wykorzystać jajo, by wylądować bezpiecznie na Marsie i co ma bambus do komunikacji Galaktyka-Ziemia” - dwie zajęć tury dla młodzieży licealnej (15-18 lat)
15:00-16:30 Pogadanka „Zakończenie EkoAkcji, czyli o obowiązku ochrony klimatu”. 


Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami. 
Koszt uczestnictwa w zajęciach to 40 zł od osoby. Wstęp na pogadankę jest możliwy po zakupie biletu na wystawę „Tramwaje na Wawrzyńca”. Obowiązuje limit miejsc – prosimy o dokonanie wcześniejszej rezerwacji. 

Przy zakupie biletów zachęcamy do korzystania ze zniżek więcej


19 marca, sobota, godz. 12:00

Gra miejska „SPINGO-Ekologia”

Gra polega na odkrywaniu ciekawostek związanych z ekologią. Odbywać się będzie w parkach w pobliżu naszego muzeum i pozwoli poznać historię ich powstania. Spacerując ich alejkami, spróbujemy rozwiązać kilka zadań ekologicznych. Zastanowimy się na przykład, ile czasu rozkłada się plastik i ile razy można recyklingować szkło.
Uczestnicy SPINgo otrzymają pakiety do gry zawierające: mapkę z zaznaczonymi punktami docelowymi, informacjami o nich i zadaniami do realizacji; kopertę z dodatkowymi zagadkami oraz gazetkę zawierającą ciekawostki naukowe i informacje historyczne. Po zakończeniu gry uczestnicy spotykają się w muzeum, żeby przedstawić rezultaty zadań i zdjęcia z miejsc, do których dotarli. Na trzy zespoły, które najszybciej pokonają całą trasę i wrócą z poprawnymi odpowiedziami, czekają nagrody!
Gra terenowa SPINgo odbywa się w ramach projektu „SPINaj naukę”, który jest realizowany wspólnie z jedenastoma instytucjami i centrami nauki. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Przy zakupie biletów zachęcamy do korzystania ze zniżek więcej


19 marca, sobota, godz. 13:00-14:00

„ZaZieleń Miasto” – zajęcia dla dzieci.

Na zajęcia zapraszamy młodych architektów i projektantów terenów zielonych. Wspólnie zastanowimy się, jak możemy zazieleniać nasze miasto. Wybierzemy miejsca, dla których opracujemy plan zadrzewienia i sadzenia kwiatów, tak, by stały się dla nas przyjaznymi przestrzeniami do odpoczynku po szkole. Zaprojektujemy też i nazwiemy nowe parki, a potem spróbujemy je zbudować z wielkich klocków.

Czas trwania zajęć to około 60 minut.
Zapraszamy rodziny z dziećmi od 10 lat do 14 lat.
Bilety umożliwiają wejście na aktualną wystawę czasową.
Prosimy o wcześniejszą rezerwację.
Koszt zajęć to 40 zł (dziecko i opiekun).

Przy zakupie biletów zachęcamy do korzystania ze zniżek więcej


26 marca, sobota, godz. 13:00-14:00

„Ekologiczne miasto” – warsztaty dla dzieci. 

Jak powinno się budować miasto, by stawało się bardziej przyjazne dla środowiska? Jakich materiałów należy użyć i dlaczego? Na zajęciach zastanowimy się, jak będą wyglądały nasze miasta za 50 lat. Wspólnie zbudujemy ich makiety z małych klocków. Zaprojektujemy budynki, a także drzewa i kwiaty, drogi i linie tramwajowe. Może w mieście przyszłości będzie jeździć metro? Warsztaty zakończymy zbudowaniem najwyższego i najnowocześniejszego budynku, który mógłby stanąć na przykład obok Sukiennic.

Czas trwania zajęć to około 60 minut.
Zapraszamy rodziny z dziećmi od 6 lat do 10 lat.
Bilety umożliwiają wejście na aktualną wystawę czasową.
Koszt zajęć to 40 zł (dziecko i opiekun).
Przy zakupie biletów zachęcamy do korzystania ze zniżek więcej


Prosimy o dokonanie wcześniejszej rezerwacji.
Zgłoszenia przyjmowane są od wtorku do soboty w godzinach od 10:00 do 18:00, telefonicznie: 12 428 66 00 wew. 11 lub mailowo: rezerwacja@mim.krakow.pl.

Можливість розваги для дітей з України в нашій „Творчій зоні” з 16:00 до 17:00 за 1 злотий на слоган „ulga dyrektorska” для 5 дітей з опікунами.