21.04.2020 Magdalena Jabłońska

Ogólnopolska akcja #WspieramKulture

Ogólnopolska akcja dobrowolnego dofinansowywania teatrów #WspieramKulture


Portal ewejsciowki.pl, który od 2014 roku działa jako bileteria wydarzeń kulturalnych zrzeszając na swojej platformie ponad 200 instytucji kulturalnych z całej Polski, wychodzi naprzeciw obecnemu kryzysowi publicznych i niepublicznych instytucji teatralnych -  spowodowanemu zaistniałą sytuacją epidemiologiczną - i rusza z ogólnopolską akcją pomocy teatrom pod hasłem #WspieramKulture. Akcja ta umożliwia Widzom wsparcie wybranej Instytucji, poprzez wpłacenie dowolnej kwoty na realizację celów statutowych teatrów.


W dobie obecnego kryzysu, spowodowanego zamknięciem wszelkich instytucji kultury, branża teatralna została wyjątkowo i niespodziewanie dotknięta finansowo. Wielu artystów, instytucji oraz organizacji pozostało nagle odciętych od wszelkiego rodzaju środków finansowych, spowodowanym odwołaniem wszystkich występów artystycznych. Portal ewejsciowki.pl proponuje wsparcie dla osób pracujących w szeroko pojętej Kulturze dając możliwość wpłacanie małych „cegiełek” poprzez portal. Należy pamiętać, że teatr to nie tylko aktorzy i reżyserzy, ale również ludzie, bez których żaden spektakl nie mógłby powstać. Są to miedzy innymi realizatorzy, dźwiękowcy, dramaturdzy, scenografowie, inspicjenci, obsługa techniczna i wiele innych osób pracujących przy tworzeniu przedstawienia teatralnego. Poprzez wpłacane „cegiełki” teatry maja możliwość zapewnienia swoim pracownikom chociaż częściowego wsparcia finansowego. 

Ewejsciowki.pl, które od ponad 6 lat tworzą wspólnotę zarówno instytucji kulturalnych jak i miłośników „kultury wysokiej” wiedzą, jak ważne jest wspólne działanie i jak wiele można osiągnąć razem. Dlatego ruszają z ogólnopolską akcją #WspieramKulture, która powstała we współpracy z portalem biletomat.pl 

 

Jak to działa? 

Akcja #WspieramKulture składa się z  czterech działań które może rozpocząć każdy Widz aby wesprzeć swoich ulubionych twórców:

„trzymam bilet” - Kupiłeś bilet na wydarzenie kulturalne, które jednak się nie odbędzie? Jeśli możesz, nie zwracaj go! Możesz go wymienić na inny termin lub na bilet otwarty.
 

„kupuję bilety” -  Zarezerwuj bilet na któreś z nadchodzących wydarzeń jako znak solidarności z artystami, twórcami i wszystkimi osobami zaangażowanymi w proces tworzenia Kultury.

„Podaruj kulturę”- Wiele podmiotów posiada voucher, będący biletem otwartym na dowolne wydarzenie - kupując go swoim bliskim, możesz podarować trochę pozytywnych emocji.

  „płacę ile chcę”- Na portalu ewejsciowki.pl znajdziesz darmowe spektakle transmitowane online z możliwością przekazania wsparcia finansowego danej instytucji w modelu "Pay as you want". Tak zwane „cegiełki” to taryfy o wysokości np. 1 zł / 2 zł / 5 zł / 10 zł / 20 zł. To Ty decydujesz, czy oglądasz za darmo, czy chcesz wesprzeć Instytucję małą kwotą. Wpłata nie jest obowiązkowa - link do spektaklu jest ogólnodostępny i zazwyczaj publikowany np. na fanpage'u teatru na facebooku.

Do akcji udostępniania swoich darmowych transmisji teatralnych wraz z możliwością wpłacenia „cegiełki” dołączyły już: 

TR Warszawa, 
Teatr Syrena,
Teatr Powszechny,
Teatr Współczesny,
Teatr Soho,
Teatr Ochoty,
Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, 
Teatr Wielki w Poznaniu, 
Klub Komediowy, 
Resort Komedii, 
Potem-o-tem, i inne

Lista ta codziennie powiększa się o kolejne interesujące pozycje. Wszystkie obecnie dostępne wydarzenia w modelu dobrowolnych wpłat są dostępne na stronie: https://ewejsciowki.pl/cala-polska/repertuar

Dodatkowo, na stronie facebook Weź Mnie. Do Teatru. znaleźć można najnowsze informacje związane z akcją oraz nowości dotyczące Teatrów, które dołączyły do akcji - https://www.facebook.com/Wezmniedoteatru/

Chcielibyśmy aby akcja otrzymała zasięg ogólnopolski, aby tak się stało do akcji powinno przyłączyć się jak najwięcej instytucji, organizacji oraz samorządów chcących wspomóc sektor kultury , który obecnie również bardzo cierpi.

Media i Komunikacja:
zofia.gora@ewejsciowki.pl