23.06.2015

Sinfonietta Festival

W długie letnie wieczory, od 23 do 28 czerwca, Sinfonietta Cracovia zaprasza na prawdziwy muzyczny maraton! Sześć koncertów festiwalowych z tak różnorodnym i wielobarwnym programem, jak sama Sinfonietta, odbędzie się w ciągu zaledwie sześciu dni! Mottem Festiwalu jest interakcja z zaproszonymi artystami, w duchu kameralistyki na najwyższym poziomie.

Muzycy Sinfonietty wystąpią nie tylko w podstawowym składzie, ale również partnerując Storioni Trio z Holandii, czy też  łącząc swe siły z Wrocławską Orkiestrą Kameralną Leopoldinum.

Koncert inauguracyjny 23 czerwca, w Dzień Ojca, poprowadzi grający na Stradivariusie Izraelski skrzypek  z USA - Vadim Gluzman. W programie wieczoru znalazła się „Symfonia kameralna” Szostakowicza i „Suita w dawnym stylu” Alfreda Schinittkego, a całości dopełni muzyka Mozarta.

Po dwóch kameralnych koncertach  muzyków Sinfonietty  (Kwartet Dafo, Cordes Classiques, Duet wiolonczelowy Kalinowski & Mączyński)  i Storioni Trio z Holandii (24.06 i 25.06) przygotowaliśmy coś dla najbardziej wysublimowanych gustów muzycznych - koncert z muzyką XX wieku w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK - 26 czerwca. To wyjątkowe wydarzenie otworzy jednocześnie nowy, współorganizowany z Muzeum cykl "Muzyka bez poklasku". Koncerty tematycznie współgrające z wystawami, mają przybliżyć publiczności artystyczno-społeczne okoliczności narodzin awangardy w muzyce. W trakcie pierwszego koncertów pod tytułem "Zerwanie z tradycją", Ernst Kovacic - wybitny specjalista w dziedzinie muzyki nowej, poprowadzi wykonania utworów Schönberga, Weberna i Berga oraz przybliży publiczności w repertuar koncertu. Cykl "Muzyka bez poklasku", poprzez odpowiednią prezentację i merytoryczny komentarz, ma wskazywać na inne niż piękno walory tzw. muzyki nowej.

Nie bójmy się nowych dźwięków! Muzyka nie zawsze musi być "ładna", by coś wyrażać. By ten fakt podkreślić, będziemy kontemplować utwory jak dzieła sztuki wizualnej - nie "oceniając" ich oklaskami. To będzie chyba pierwszy taki (zamierzony) koncert - bez aplauzu w historii! - mówi dyrektor Sinfonietty, Jurek Dybał.

Nie zabraknie też samego  dyrektora Dybała, który 27 czerwca - w podwójnej roli dyrygenta i solisty-kontrabasisty, poprowadzi koncert plenerowy z przepiękną muzyką włoską pt. Degustazione Italiana, celebrujący 40-lecie Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki. W programie znalazła się wirtuozowska muzyka dawnych mistrzów: Rossiniego i Bottesiniego oraz rzadko wykonywany „Koncert na orkiestrę smyczkową” Nino Roty. Partnerem Jurka Dybała w niezwykle popisowym „Gran Duo Concertante”, będzie koncertmistrz Sinfonietty - Maciej Lulek. Tego dnia nie zabraknie również związanych z Rossinim niespodzianek...

Na "Koncert na dwie orkiestry" - finał tego sześciodniowego święta muzyki  zapraszamy 28 czerwca do Filharmonii Krakowskiej.  Jak na wielki finał przystało, Sinfonietta wystąpi pod batutą dyrektora, wspólnie ze Storioni Trio z Holandii oraz Orkiestrą Kameralną Leopoldinum. Wraz z tymi zespołami  wykona bardzo rzadko grywane, wspaniałe dzieło Bohuslava Martinů - „Koncert na trio fortepianowe i orkiestrę smyczkową” oraz „Fantazję na motywach Thomasa Tallisa” Vaughan-Williamsa. Festiwal zwieńczy utwór Krzysztofa Pendereckiego „Emanacje” na dwie orkiestry, jednocześnie w symboliczny sposób będąc inauguracją festiwalu o tym samym tytule, organizowanego przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Dodatkowo Leopoldinum pod dyrekcją Christiana Danowicza, wykona słynną „Serenadę” Dvořáka, zaś  krakowski zespół - „Sinfoniettę” op.1 - utwór laureata festiwalowego konkursu „Sinfonietta per Sinfonietta”.

Sinfonietta Cracovia to jeden z niewielu zespołów na świecie, którego muzycy z powodzeniem występują jako kameraliści i soliści, zarażając publiczność entuzjazmem i otwartością na różne gatunki i style muzyczne. Możecie się Państwo przekonać o tym sami, włączając się we wspólne muzyczne świętowanie, już od 23 czerwca.

SINFONIETTA FESTIVAL
Serdecznie zapraszamy!

PROGRAM SINFONIETTA FESTIVAL do pobrania.

Organizator:
Sinfonietta Cracovia

Współorganizatorzy:
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego
Uniwersytet Jagielloński

Partner główny:
Nowy Styl Group

Szczegółowy program i informacje na www.sinfonietta.pl, Facebook, Twitter
Bilety na: Ticketpro.pl, InfoKrakow, Groupon.