19.07.2019 Magdalena Jabłońska

Spacer dźwiękowy „Tramwaj widmo w ruchu” dla dorosłych

Letni wieczór z dźwiękami, czemu nie?

Zapraszamy na wieczorny spacer dźwiękowy towarzyszący instalacji „Tramwaj widmo”. Spacer poprowadzi autor instalacji Marcin Dymiter aka Emiter www.emiter.org

Spotkanie rozpocznie się w hali tramwajowej, gdzie prezentowana jest instalacja „Tramwaj widmo”. Następnie Emiter zabierze uczestników na spacer po Kazimierzu, w trakcie którego będziemy tropić dźwięki tramwajów realnych i tych widmowych. Wsłuchamy się w brzmienie dzielnicy i odkryjemy różnicę powstającą, gdy zamiast zwyczajnie słyszeć dźwięki zaczynamy ich słuchać. 

W trakcie spaceru na uczestników czekają zadania dźwiękowe oraz ćwiczenia z kształcenia słuchu, a także porcja wiedzy związanej z zagadnieniem pejzaży dźwiękowych i ekologii akustycznej. 


Idea spacerów dźwiękowych wywodzi się z metod opracowanych przez Raymonda Murray Schafera, ojca-założyciela nurtu ekologii akustycznej. Słuchanie to proces, który odbywa się ciągle. Opierając się na tym Schafer przygotował program ćwiczeń pomagających w „czyszczeniu uszu”, wśród których podstawową formą jest spacer. Umożliwia on rozpoczęcie „przygody” dźwiękowej -  refleksji nad dźwiękami otoczenia, ich jakością i wpływem na nas.


Podczas wydarzenia będziemy korzystać ze spaceru dźwiękowego „Tramwaj widmo” działającego w darmowej aplikacji mobilnej ECHOES dostępnej w sklepach Google Play i AppStore (https://explore.echoes.xyz/collections/66NyZqeotKNhZS8P).  Prosimy o zabranie na spacer urządzenia mobilnego z zainstalowaną aplikacją oraz słuchawek. 

Kiedy: 8 sierpnia 2019 roku

Godzina: 20:00 – 22:00

Miejsce: Muzeum Inżynierii i Techniki, ul. św. Wawrzyńca 15

Udział w ramach biletu wstępu do muzeum. 

Uwaga: tego dnia kasa biletowa muzeum jest czynna do godziny 16:00. Bilety można kupić też drogą elektroniczną KUP BILET


Spacer dźwiękowy Tramwaj widmo na urządzenia mobilne

Czy wiecie skąd ruszała pierwsza linia tramwajowa? I jakie dźwięki można było usłyszeć nad Wisłą sto lat temu?

Zapraszamy na spacer dźwiękowy tropem dawnych tramwajów i historycznych pejzaży dźwiękowych krakowskiego Kazimierza. Na spacer można wybrać się w każdej chwili: wystarczy urządzenie mobilne z zainstalowaną aplikacją i słuchawki. 

Instrukcja obsługi

1. Spacer dźwiękowy „Tramwaj widmo” wymaga zainstalowania darmowej aplikacji ECHOES: interactive GPS-triggered sound walks (https://explore.echoes.xyz/collections/66NyZqeotKNhZS8P), dostępnej w Sklepie Google Play (Android) i AppStore (iOS).


2. Po zainstalowaniu aplikacji w swoim urządzeniu należy wybrać Tramwaj widmo z listy dostępnych spacerów, a następnie postępować zgodnie z instrukcją wyświetlającą się na ekranie urządzenia. Dźwięki można pobrać przed rozpoczęciem spaceru lub streamować w jego trakcie. Koszt transmisji danych zależny jest od oferty operatora.


3. Obszar, na którym działa aplikacja Tramwaj widmo, ograniczony jest ulicami: Krakowską, Wawrzyńca (do ul. Starowiślnej), Gazową oraz mostem Piłsudskiego i Kładką Ojca Bernatka, włączając Bulwary pomiędzy mostami od strony Kazimierza.


4. Tramwaj widmo to spacer dźwiękowy, w czasie którego przygotowane wcześniej dźwięki (narracje, relacje historyczne, muzyka i nagrania terenowe) odtwarzane są w zależności od lokalizacji użytkownika. Przemieszczając się po obszarze działania aplikacji, użytkownik sam decyduje o tempie i kolejności odtwarzanych dźwięków. Zalecamy spokojny, powolny spacer i „zagubienie się” w dźwiękowych narracjach. Rekomendujemy zastosowanie słuchawek zamkniętych lub lepszej jakości.

Instalacja Tramwaj widmo, w ramach której powstał spacer dźwiękowy, jest częścią międzynarodowego projektu Sounds of Changes, współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa.

Więcej o projekcie Sounds of Changes: KLIK