13.04.2018

Szykujemy się do przebudowy muzeum

W najbliższych latach Muzeum Inżynierii Miejskiej zmieni się nie do poznania. W wyniku zrealizowanych projektów i remontów radykalnie zmienią się możliwości ekspozycyjne muzeum, a odwiedzający je goście będą mogli podziwiać zbiory w znacznie bardziej komfortowych warunkach. W związku ze zbliżającymi się pracami nie jesteśmy w stanie prezentować wszystkich dotychczasowych wystaw. Bardzo prosimy naszych zwiedzających o wyrozumiałość.

Zapraszamy na:

ekspozycje interaktywne:

wystawę stałą


wysatwę plenerową


Kwartał św. Wawrzyńca, gdzie mieści się główna siedziba Muzeum, wydaje się być przestrzenią całkowicie zakomponowaną i kompletną, w której niewiele da się zmienić – tym bardziej, że teren podlega ścisłej konserwatorskiej ochronie. Dlatego, planując powiększenie przestrzeni ekspozycyjnej projektanci zdecydowali się na zejście pod ziemię. Wykorzystane zostaną – po pogłębieniu – istniejące piwnice, ale także wydrążone zostaną całkowicie nowe podziemne sale. W efekcie przestrzeń wystawiennicza zwiększy się z obecnych 3.200 m2 do ok. 5.943 m2. Dzięki temu równolegle będzie można zaprezentować:

  • cztery wystawy stałe
  • co najmniej trzy wystawy czasowe.
Co ważne – osobne dotychczas budynki zostaną połączone przeszklonymi nadziemnymi łącznikami, które pozwolą na komfortowe zwiedzanie ekspozycji bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. W tych przestrzeniach praktycznie od nowa będą stworzone wystawy stałe, a dodatkowo kompleksowej konserwacji poddanych zostanie kilka ważnych zabytków techniki, które muzeum udostępni zwiedzającym.

Plany rozwoju i modernizacji muzeum zapowiadają się bardzo ambitnie i obejmują nie tylko przebudowę oddziału przy ul. św. Wawrzyńca 15, ale również:

  • stworzenie nowego oddziału muzeum w zabytkowym hangarze przy ul. I. Stella-Sawickiego wraz z adaptacją przylegających terenów zielonych
  • przygotowanie zimowych atrakcji Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema.