17.05.2019 Magdalena Jabłońska

Tramwaj widmo - instalacja Emitera

Czy słyszeliście kiedyś skrzypienie tramwaju na ulicy Mostowej? Albo zgrzyt wagonów skręcających z ulicy Gazowej w Bocheńską?

Próbujemy sobie wyobrazić te dźwięki, przeglądając archiwalne fotografie i mapy, studiując plany najstarszych krakowskich linii tramwajowych. Jednak wraz ze zmianą przebiegu torowisk i modernizacją taboru nieodwołalnie zmienia się krajobraz dźwiękowy miasta.

W projekcie Tramwaj widmo zapraszamy do odkrywania miejskiego palimpsestu – tej niezwykłej właściwości miasta, dzięki której to, co stare, nie daje całkiem o sobie zapomnieć, prześwituje tu i tam spod warstw nowego.

W podróż zabiorą Was:

-instalacja audiowizualna, w której znajdziecie zabytkowe wagony w nowej aranżacji w towarzystwie muzyki tramwajów – otwarcie 17 maja 2019 r. podczas Nocy Muzeów;

-spacer dźwiękowy, działający w darmowej aplikacji mobilnej ECHOES (Android, iOS), dzięki któremu można odkrywać dźwięki (narracje, relacje historyczne, muzykę, nagrania terenowe) rozsiane w sąsiedztwie Muzeum Inżynierii i Techniki;

-kieszonkowy katalog z trzema esejami, których autorzy – Marcin Dymiter, Tomasz Swoboda i Monika Widzicka – z różnych perspektyw przyglądają się fenomenowi tramwajów.

Tym razem o tramwajach opowiemy z innej perspektywy – artystycznej i antropologicznej. Niech figura tramwaju widmo będzie zachętą do myślenia o znaczeniu komunikacji miejskiej w naszym codziennym doświadczaniu miasta.

-Koncepcja artystyczna, instalacja dźwiękowa, spacer dźwiękowy, nagrania terenowe: Marcin Dymiter aka Emiter
-Instalacja wizualna, aranżacja światła, nagrania wideo: Maciej Gryzełko, Anna Kaczkowska
-Koordynator projektu: Monika Widzicka

Tramwaj widmo powstaje jako część międzynarodowego projektu Sounds of Changes, współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa.

Wystawa "Tramwaj widmo" będzie udostępniana zwiedzającym do 22 września 2019 r.

Więcej o projekcie Sounds of Changes: KLIK


Galeria: Tramwaj widmo - instalacja Emitera