27.02.2019 Magdalena Jabłońska

Uwaga! Nieprzyjaciel podsłuchuje

Na wystawie Uwaga! Nieprzyjaciel podsłuchuje zaprezentujemy historię urządzeń wykorzystywanych do przesyłania tajnych informacji. Zwiedzający będą mogli obejrzeć zabytkowe sprzęty telekomunikacyjne (telegraficzne, telefoniczne, radiowe), z których korzystało między innymi wojsko, wywiad czy demokratyczna opozycja. Te właśnie urządzenia niejednokrotnie zmieniały bieg historii.

Ekspozycja zostanie wzbogacona o jedenaście stanowisk interaktywnych, gdzie zaprezentujemy działanie często tylko z pozoru skomplikowanych sprzętów. Będzie okazja, by między innymi sprawdzić się w roli szpiega, podjąć próbę złamania szyfru czy namierzyć wrogą radiostację.

Na wystawie nie zabraknie również wątków współczesnych, dotyczących znaczenia kryptografii w życiu codziennym czy bezpieczeństwa w sieci. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, że szyfrowanie treści dotyczy każdego z nas, na przykład podczas korzystania z telefonu czy płacenia przez Internet.

Wystawa skierowana jest nie tylko do osób zafascynowanych zabytkową techniką czy szeroko rozumianą historią. Również miłośnicy seriali i powieści szpiegowskich będą mieli możliwość na żywo zetknąć się z urządzeniami, które nie raz zdecydowały o losach misji ulubionych bohaterów literackich czy filmowych.

Przygotowaliśmy bogatą ofertę wydarzeń towarzyszących wystawie, między innymi:
  • tematyczne oprowadzania kuratorskie;
  • zajęcia rodzinne (np. Szyfry dla początkujących, Niewidzialny atrament – zrób go sam, Jak działa wykrywacz kłamstw);
  • grę Tajni agenci w muzeum.
Zobacz szczegóły: KLIK

Kurator wystawy: Marek Więcek
Manager projektu: Olga Jaros
Współpraca: Szymon Placha, Piotr Turowski, Iwo Wachowicz, Piotr Żabicki
Projekt wystawy: Tomasz Wójcik, Sylwia Siudak
Opieka konserwatorska: Piotr Leszczyński, Łukasz Żądło, Krzysztof Żeglicki, Adam Kowalski
Oprawa graficzna: Stefan Kaczmarek

WIĘCEJ O WYSTAWIE KLIK

WEŹ UDZIAŁ W WYDARZENIU NA FACEBOOKU 

WIDEORELACJA Z WERNISAŻU: KLIK