25.08.2021 Magdalena Jabłońska

Wydarzenia edukacyjne we wrześniu w Muzeum Inżynierii Miejskiej

4 września, godz. 12:00
Spacer energetyczny

Uczestnicy przejdą szlakiem krakowskiej energetyki.  W czasie wycieczki dowiemy się, jak niegdyś mieszkańcy Krakowa oświetlali swoje domy oraz ulice. Kiedy i gdzie pojawiło się pierwsze oświetlenie gazowe. Jak wyglądała historia krakowskich i podkrakowskich elektrowni i gazowni. Jaka instytucja miejska miała własną elektrownię i jakie problemy to stwarzało. A co ciekawe do jakich poczynań przestępczych doprowadzała reglamentacja energii. 
Początek spaceru na Dziedzińcu Muzeum Inżynierii Miejskiej.  Trasa przebiega ulicami Podgórza, Kazimierza i Rynku. W czasie wycieczki zobaczymy: elektrownię krakowską i podgórską, dworzec PKP, Teatr Słowackiego, Sukiennice oraz ul. Gołębią.
Na spacer zaprasza PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy PGE, właściciel krakowskiej elektrociepłowni, która jest największym producentem ciepła i energii elektrycznej dla miasta. Wytwarza ponad 70% ciepła dostarczanego mieszkańcom Krakowa.
To kolejny z cyklu spacerów  prowadzonych przez licencjonowanego przewodnika po Krakowie pozwala na poznanie ciekawych miejsc i niezwykłych historii ludzi związanych z inżynierią miejską i nauką. Prowadzenie: Wojciech Zabielski.

Cena biletu: 19 zł 
Zachęcamy do skorzystania ze zniżek: KLIK
Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.


11 września, godz. 13:00 
Warsztaty kosmos w słoiku
Czy można w słoiku zbudować sobie mały kosmos? możliwe? Okazuje się, że jest na to sposób. Jaki? Tego właśnie nauczymy podczas tych warsztatów. Polecamy je szczególnie wszystkim małym pasjonatom gwiazd, wszystkim których interesują planety i loty w kosmos. Zapraszamy do gwiezdnej twórczości! 

Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 5-14 lat wraz z rodzicem/opiekunem.
Cena biletu za parę dziecko i rodzic: 40 zł
Zachęcamy do skorzystania ze zniżek: KLIK
Ilość uczestników: max 10 osób 
Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.


12 września
Świętujemy 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema 

12:00 - 14:00 Spacer szlakiem Lema
To szansa na poznanie ulubionych przez Lema krakowskich ulic i miejsc. Spacerując śladami tego wybitnego pisarza dowiemy się, jakie słodycze lubił i jakim samochodem mknął, by odebrać listy ze swojej skrzynki pocztowej, która znajdowała się w Hotelu Forum. Tych i wielu innych ciekawostek dowiecie się wyruszając razem z nami.
Start z Dziedzińca Muzeum Inżynierii Miejskiej (ul. św. Wawrzyńca 15).
Cena biletu: 5 zł.
Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

12:00-16:00 ,,Matematyka jest cool?” - zabawy logiczne. 
Tytuł zajęć brzmi niewiarygodnie? A jednak! Te fascynujące zajęcia pokażą, że matematyką można się bawić, jeśli tylko zna się odpowiednie sztuczki. Zabawy logiczne i budowanie przestrzennych modeli to znakomity sposób na uczenie się i poznawanie wielu praw nauki, które rządzą otaczającym nas światem. 

Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.
Cena biletu: 5 zł
Bilet na warsztaty upoważnia jednorazowo do skorzystania ze "Strefy kreatywności”.

14:00 - 16:00 SPINarium - synchrotron Solaris. Spotkanie z Jackiem Gajem 
W czasie spotkania dowiemy się, co wspólnego ma książka Stanisława Lema “Solaris” z Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego, które działa w Krakowie przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Czym jest synchrotron i jak działa? A także jak można takie urządzenie wybudować we własnym domu.  
Jacek Gaj jest nauczycielem, pasjonatem fizyki, konstruktorem aparatury naukowej i popularyzatorem nauki. Dzięki niemu uratowanych zostało wiele unikalnych zabytków techniki, zajął się także modernizacją największego generatora van de Graaffa, obecnie wystawionego przy Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ.

Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. 
Cena biletu: 5 zł


18 września, godz. 13:00
Sobotnie MoleCOOLowanie
Gotując z nami, uczestnicy dowiedzą się dokładnie czym jest kuchnia molekularna, poznają jej tajniki oraz zrozumieją czym różni się ona od tradycyjnych metod. Odkrywając kolejne ciekawostki i tajemnice przekonają się, że wcale nie jest to aż tak trudne, a możliwości są o wiele większe, niż mogło się wydawać na początku. Wspólnie przygotujemy kilka ciekawych potraw. 

Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 5-14 lat wraz z rodzicem /opiekunem.
Cena biletu za parę dziecko i rodzic: 40 zł Zachęcamy do skorzystania ze zniżek: KLIK
Ilość uczestników: max 10 osób 
Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.  


19 września, godz. 12:00 
Spacer ,,Na znak! Bohaterowie miasta w przestrzeni Krakowa”
Bohaterowie towarzyszą nam codziennie. Często nawet o nich nie wiemy, chociaż ich czyny i pamiątki po nich są obecne w codzienności mieszkańców Krakowa. Towarzyszą nam w formie małych tabliczek z imionami ulic, mostów czy parków. Podczas spaceru “Na znak!” dowiemy się między innymi, kim był Lewko, co wiąże porucznika Stawarza z Podgórzem, gdzie znajduje się ulica Jakuba oraz dlaczego na Kazimierzu mamy ulicę św. Wawrzyńca.  Ten nietypowy spacer poprowadzi nas szlakiem historycznych postaci, które zostały upamiętnione w przestrzeni miejskiej Kazimierza i Podgórza. Poznamy się z nimi bliżej podczas wspólnej podróży szlakiem nazewnictwa ulic i ich zabytków. Początek spaceru z muzealnego dziedzińca.

Cena biletu: 19 zł 
Zachęcamy do skorzystania ze zniżek: KLIK
Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.  


24 września XV Małopolska Noc Naukowców

18:00 - 22:00 Zabawy matematyczne.

W warsztatach może wziąć udział każdy, bez względu na wiek.
Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.
Limit miejsc w grupie: 15.

18:00-20:00 Opowieści o krakowskich fizykach - wykład Jacka Gaja
Historia o naukowcach, którzy rozsławili akceleratory. Ich badania na synchrotronie pozwoliły marzyć o zdobyciu Nagrody Nobla. W czasie spotkania dowiemy się, dlaczego ulica Gołębia dla wielu fizyków jest ważnym miejscem na mapie Krakowa. O dorobku niezwykłych krakowskich fizyków opowie  Jacek Gaj.
Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.
Limit miejsc: 30.

19:00 - 21:00 Spacer ,,Szlakiem krakowskich fabryk” 
Każde miasto posiada swoje słynny fabryki i zakłady wytwórcze. Podobnie jest w naszym Krakowie. Muzealny szlak techniki zawiera wiele takich punktów. Spacerując ulicami Podgórza, Kazimierz i Zabłocia poznamy wiele miejsc, które dawały mieszkańcom Krakowa miejsca pracy. Wyrabiało się tam ceramikę albo fragmenty do budowy mostów. Poznamy historii znanych krakowskich przedsiębiorców i ich wkład w rozwój naszego miasta. 
Spacer poprowadzi przewodnik miejski - Wojciech Zabielski.
Limit miejsc: 35.
Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.


25 września, godz. 12:00
Spacer ,,LEMowe uliczki i budynki"
Trasa spaceru poprowadzona została tak, by przybliżyć wam sylwetkę jednego z najciekawszych polskich literatów XX wieku. Z racji, że Stanisław Lem uwielbiał psy to na nasz spacer możecie zabrać swoje ukochane czworonogi. W czasie spaceru poznacie kilka ciekawych punktów na mapie lemowskiego Krakowa. Poznacie niezwykłe historie z jego życia. 
Optony, lektony, trionsandy, fantomatony. Być może te hasła na razie nic wam nie mówią, ale zapewniamy, że w trakcie spaceru je poznacie, a nawet przekonacie się, że spotykacie się z nimi na co dzień. Stanisław Lem wymyślił wiele z nich na długo przedtem, zanim stały się elementem naszej rzeczywistości. 

Cena biletu: 19 zł 
Zachęcamy do skorzystania ze zniżek:KLIK
Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.  


26 września, godz. 12:00
Spacer pt. ,,Ciepłownictwo - Skąd się wzięło ciepło w Krakowie?"  
W trakcie spaceru poznamy historię krakowskiego ciepłownictwa. Jak wyglądało życie mieszkańców miasta zanim powstała krakowska elektrociepłownia i zaczęła dostarczać energię cieplną do domów i instytucji? Dowiemy się jak ogrzewano mieszkania i jak wygladało niegdyś gotowanie potraw. Na trasie wycieczki poznamy takie obiekty jak krakowska elektrownia, gazownia, Zamek Królewski, miejsce dawnego rurmusu (czyli utworzonej na początku XV wieku wieży ciśnień), a także browar i strażnicę pożarniczą.
Początek spaceru o godz. 12:00 na dziedzińcu Muzeum Inżynierii Miejskiej (ul. św. Wawrzyńca 15).

Cena biletu: 19 zł
Zachęcamy do skorzystania ze zniżek: KLIK
Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.  


26 września, godz. 13:00 
Gra SPINgo - Gazownictwo 
Kolejna nasza gra miejska zabierze was po trasie związanej z gazownictwem. Biorąc udział w naszej grze dowiecie się, że początki gazowni na Kazimierzu, gdzie funkcjonuje ona do dziś, sięgają połowy XIX wieku. Nasza trasa wiedzie po miejsach, w których można zobaczyć pozostałości po krakowskich gazowniach. 
Uczestnicy gry otrzymają przygotowane pakiety do gry zawierające: mapkę z punktami docelowymi trasy, informacjami o punktach i zadaniami do realizacji oraz gazetkę zawierającą ciekawostki naukowe i informacje historyczne. Po powrocie z gry uczestnicy przedstawiają rezultaty zadań i zdjęcia z punktów gry, do których dotarli. 
Gra terenowa SPINGO realizowana w ramach projektu SPINaj naukę. Projekt realizowany jest wspólnie z 11 instytucjami i centrami nauki i jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Jeden zespół może liczyć maksymalnie 4 osoby.

Koszt uczestnictwa jednej grupy (max 4 osoby) to 40 zł.
Każdy kolejny Uczestnik proszony będzie o wykupienie biletu w cenie 19 zł. 
Zachęcamy do skorzystania ze zniżek: KLIK
Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. 


Informacje i zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00-16:00 telefonicznie - 12 428 66 00 wew. 11 lub mailowo - rezerwacja@mim.krakow.pl.