16.09.2017

Zakręcona sobota

Rower w tym roku obchodzi 200 lat! Z tej okazji zapraszamy dużych i małych miłośników jednośladów na dzień pełen atrakcji z rowerem w roli głównej. Podczas naszego wrześniowego wydarzenia udowodnimy, że sezon rowerowy trwa w najlepsze a miłość do jednośladów niejedno ma imię.

16 września, w godzinach 9:00-20:00

W programie:

9.00-11.00 Mosty od spodu – przejazd rowerowy z przewodnikiem.
Zapraszamy na przejazd rowerowy, podczas którego posłuchamy o tym, co mosty skrywają pod okładzinami, dowiemy się w jaki sposób inżynierowie dbają o bezpieczeństwo użytkowników, poznamy historie i technologie powstawania konstrukcji mostów, usłyszymy anegdoty z okresu budowy, czy z eksploatacji każdego z nich.
  1. Start z Muzeum Inżynierii Miejskiej
  2. Most Grunwaldzki
  3. Most Marszałka Józefa Piłsudskiego
  4. Kładka Ojca Bernatka
  5. Most Powstańców Śląskich
  6. Tama na Dąbiu
  7. Most kolejowy
  8. Most Kotlarski
  9. Powrót do Muzeum Inżynierii Miejskiej
Ilość miejsc ograniczona, prosimy o rezerwację: 12 428 66 44.
Wymagany własny rower. Dzieci pozostają pod opieką rodziców. Wiek uczestników, powyżej 10 roku życia.
Początek i koniec przejazdu: dziedziniec Muzeum Inżynierii Miejskiej.
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem przejazdu.

10.00-20.00 Wystawa zdjęć autorstwa podróżnika Kazimierza Nowaka oraz uczestników sztafety jego śladami.
Miejsce: Hala D2

10.00-18.00 Food bike czyli rowerowe smaki.
W trakcie rowerowej imprezy na muzealnym dziedzińcu zagoszczą food bike. Będzie to świetna okazja aby napić się pysznej kawy z Espresso Bike, spróbować onigiri z Yume onigiri a u Fresh Bike skosztować naturalnych lodów lub lemoniady w różnych smakach.
Miejsce: Dziedziniec

10:30–12:00 Zakręcone drukowanie.
Uczestnicy warsztatów w trakcie kilkuminutowych sesji z pomocą prowadzącego Józefa Rakoczego, zwanego Ostatnim drukarzem RP, zakręcą wałkiem maszyny typograficznej i wydrukują własną odbitkę z rowerową grafiką. Sesjom towarzyszył będzie krótki pokaz techniki druku typograficznego.
Miejsce: hala E

11.10-11.20 Rowerkowe akrobacje w wykonaniu Mikołaja Woźniaka i Adama Szlagi (MKS TRIAL Ochotnica).
Miejsce: Dziedziniec

11.15-13.30 Budujemy drezynę dla dzieci.
Podczas warsztatów uczestnicy z przygotowanych elementów, samodzielnie złożą małą, drewnianą drezynę. Po zmontowaniu drewnianych i metalowych elementów drezyna może być używana przez dzieci ok. 3, 4 roku życia. Zbudowane drezyny uczestnicy zabierają do domu.
Warsztaty rodzinne. Dziecko może współuczestniczyć w warsztatach pod opieką osoby dorosłej. Drezynę budują osoby dorosłe.
Udział płatny, prosimy o rezerwację: 12 428 66 44. Warsztaty rodzinne, prowadzenie: pracownicy muzeum.
Miejsce: Hala D

11.30-11.55, 13:30-13:55 Trzy pokazy z warsztatami dla dzieci:
Historia rozwoju roweru – aktorska prezentacja pierwszych konstruktorów prześcigających się w pomysłach na coraz to doskonalszy wehikuł napędzany siłą mięśni.
Jazda na wysokim poziomie – ekscytujące triki na bicyklach.
Elegancja w sztuce jazdy bicyklem - Five o'clock – parzenie angielskiej herbaty na bicyklu oraz kelnerska obsługa na tymże welocypedzie.
Ponadto zostaną zorganizowane: szkolenia jazdy na bicyklach dla dużych i małych, przejażdżki stylowym trycyklem po najbliższej okolicy. Odbędą się próby jazdy na pierwszych drewnianych rowerach, slalom na małych retro-rowerach dziecięcych: trycyklu oraz drezynkach dziecięcych wspólne fotografie na retro-rowerach.
Miejsce: Dziedziniec

12.00-12.45 Jak serwisować rowery.
Warsztaty, prowadzenie: Dr Albin.
Miejsce: Dziedziniec

12.30-13.15 Wyprawa rowerowa przez Alaskę trasą Dalton Highway. Opowieść podróżnika Marcina Sowińskiego.
Miejsce: Hala D3

14.00-14.45 Test wytrzymałości zapięć rowerowych.
Na pokazie zostaną zaprezentowane zapięcia: ulocki, linki, łańcuchy oraz narzędzia to przecinania linek, nożyce i szlifierka kątowa. Przekonamy się, że nie ma zapięcia, którego nie da się przełamać, jednak warto mieć zapięcie możliwie jak najsolidniejsze, żeby utrudnić ewentualną kradzież i dalej cieszyć się z posiadania roweru.
Prowadzenie: Dr Albin.
Miejsce: Dziedziniec

14.15-15.00 Jak spakować rower do wyprawy na Alaskę. 
Marcin Sowiński, uczestnik wyprawy na Alaskę i autor Dalton Highway – kompletny poradnik dla rowerzystów (i nie tylko!), opowie na co należy zwrócić uwagę w wyposażeniu roweru, przygotowując go na wyprawę trasą Dalton Highway.
Warsztaty, prowadzenie: Marcin Sowiński.
Miejsce: Hala D3

14.45-15.15 Jak działa rower?
Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie jakie wielkości fizyczne są ważne dla jazdy na rowerze, dowiemy się również jak jazda na rowerze wpływa na organizm ludzki.
Warsztaty otwarte dla rodzin z dziećmi od 7 lat, prowadzenie: pracownicy muzeum.
Ilość miejsc ograniczona. Prosimy o rezerwację: 12 428 66 44.
Miejsce: Hala D2

15.00-16.00 Kolarzówka i nie tylko. Spotkanie z grupą pasjonatów rowerowych: otwarte treningi rowerowe, prezentacja współczesnych rowerów.
Miejsce: Dziedziniec

15.00-17.00 Bezpieczna droga. Warsztaty ze Strażnikami Miejskimi.
Przeznaczone dla dzieci od 5 do 10 lat.
Miejsce: Dziedziniec

15.45-16.30 Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd śladami Kazimierza Nowaka. Opowieść o wyprawie, prezentacja slajdów. Leszek Fidelus, Piotr Tomza i Zbigniew Gałęza ze Stowarzyszenia Afryka Nowaka opowiedzą o wyprawie Kazimierza Nowaka i pokażą zdjęcia ze sztafety, która w latach 2009-2011 ruszyła jego śladami.
Miejsce: Hala D3

16.45-17.30 Jaka przyszłość czeka krakowski rower miejski? Rozmowa z Marcinem Wójcikiem (krakowskim oficerem rowerowym) oraz zaproszonymi gośćmi.
Miejsce: Hala D2

17.45-18.30 Bike Jamboree. Opowieść o sztafecie rowerowej dookoła świata, prezentacja slajdów.
Bike Jamboree, jest to rowerowa sztafeta dookoła świata związana z ruchem skautowym na całym świecie. Start odbył się pod koniec maja 2017, by przez kolejne dwa i pół roku dotrzeć na World Scout Jamboree do Zachodniej Wirginii w USA (lipiec/sierpień 2019), a potem wrócić do Polski. Z Gdańska do Gdańska: 35 tys. km, 34 etapy, 21 krajów. Przez najpiękniejsze tereny półkuli północnej. Celem sztafety jest promować Polskę, przeżyć przygodę, a przy okazji pokazać, jak ważny może być we współczesnym świecie skauting.
Prowadzenie: Leszek Fidelus.
Miejsce: Hala D3

18.30-19.30 Kolarzówka i nie tylko. Spotkanie z grupą pasjonatów rowerowych: otwarte treningi rowerowe, prezentacja współczesnych rowerów.
Miejsce: Dziedziniec

POLECAMY>>> 16-17.09.2017 r. od 11:00 do 19:00 serdecznie polecamy również targi polskiej mody i designu użytkowego KIERMASH, które odbędą się w hali F. Wstęp wolny! Więcej na: www.facebook.com/Kiermash

 
Mamy ograniczoną ilość stojaków rowerowych, dlatego zachęcamy do skorzystania z miejskich stojaków rowerowych: rowery.zikit.pl


Wstęp wolny!