01.09.2014

Polskie mikrosamochody

Ich europejskie początki wywodzą się jeszcze z okresu międzywojnia; po 1945 r., w zubożonej wojną Europie, powstawały licznie jako kompromis między wygodą a ceną. Dziś pojawiają się jako kolejny „podręczny” samochód w rodzinie. Smyk, Mikrus, Polski Fiat 500 Topolino czy Norka 8 to prezentowane mikrosamochody polskiej konstrukcji.
Zapraszamy na wystawę przybliżającą świat tych niezwykle ciekawych pojazdów dostępnej w muzeum do 30 listopada 2014 r.

Mimo, iż nie fascynują osiągami, urodą czy zwycięstwami w rajdach, mikrosamochody odegrały istotną rolę w rozwoju motoryzacji. W pamięci wielu osób zapisały się one jako pierwsze, samodzielnie prowadzone lub posiadane pojazdy. One też stanowiły element powszechnego motoryzowania się polskiego społeczeństwa.

Mikrosamochody XXI wieku nie przypominają już swoich przodków sprzed 50 lat. Odziedziczyły po nich jednak charakterystyczne cechy, tj. niewielkie rozmiary, łatwość obsługi, niewygórowaną cenę i niskie koszty utrzymania. Coraz częściej służą też jako kolejny samochód w rodzinie.

Wystawa „Polskie mikrosamochody” nie tylko przybliża długą drogę prowadzącą do pojawienia się kultowego fiata 126p, ale również ukazuje kierunki rozwoju koncepcji mikrosamochodów w przyszłości.

Polskie mikrosamochody
Wystawa czasowa, czynna od 14.10.2014 do 30.11.2014

Galeria: Polskie mikrosamochody

SILNIK MK-400
Wnętrze mikrosamochodu SMYK
Mikrus
MOBILO/QBA
BOMBUS
BUZZ
BUZZ
Norka