12.07.2018

Tramwaje na Wawrzyńca

Wystawa Tramwaje na Wawrzyńca to nie tylko wyjątkowe miejsce prezentacji. W ponad stuletniej hali pierwszej krakowskiej zajezdni tramwaju normalnotorowego, zbierze się kilkanaście czynnych, historycznych wagonów tramwajowych, należących do MPK Kraków i Muzeum Inżynierii Miejskiej. Zbiór ten jest obecnie największym i najbardziej reprezentatywnym spośród wszystkich polskich kolekcji zabytkowego taboru. Wszystkie pojazdy udostępnione zwiedzającym, zostały pieczołowicie odrestaurowane i w pełni odzwierciedlają stan z lat normalnej eksploatacji.

Wśród nich najcenniejsze to:
 • wagon silnikowy SN1 z 1912 roku, należący do pierwszego typu tramwajów normalnotorowych eksploatowanych w Krakowie
 • wagon silnikowy SN4 z 1910 roku, sprowadzony do Krakowa w 1941 roku i pochodzący z Eberswalde, w którym zlikwidowano komunikację tramwajową. Jest to jedyny zachowany pojazd tego typu
 • unikalna lokomotywa tramwajowa BT1 z 1921 roku, pochodząca z Wrocławia, gdzie wykorzystywana była do przetaczania towarowych wagonów kolejowych po sieci tramwajowej
 • wagon doczepny PN3 z 1909 roku, jeden z 20 sprowadzonych do Krakowa w 1941 roku z Norymbergi
 • wagon silnikowy Ring z 1930 roku, pochodzący z Gdańska, jeden z 2 zachowanych egzemplarzy
 • wagon silnikowy SN2 z 1938 roku, jedyny zachowany egzemplarz ostatniego typu wagonów tramwajowych dostarczonych do Krakowa przed wybuchem II wojny światowej.
Wydarzenia Towarzyszące wystawie:

 • 15 lipca, godzina 10.30 prelekcja Piotra Gardynika
,,Krakowskie tramwaje w turystyce industrialnej miasta"
Wykład będzie poświęcony zagadnieniom turystyki industrialnej, która prężnie rozwija się w Krakowie. Tramwaje, które są dziedzictwem kulturowym miasta, staną się głównym tematem spotkania. To właśnie one dały początek rozległej komunikacji miejskiej, która funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Po wykładzie zapraszamy na zwiedzanie terenu dawnej zajezdni z przewodnikiem.
Wstęp w ramach biletu wstępu do muzeum.

 • 22 lipca, 29 lipca godzina 11:00
Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie Tramwaje na Wawrzyńca oraz zwiedzanie terenu dawnej zajezdni.
Wstęp w ramach biletu wstępu do muzeum.

 • 5 sierpnia, godzina 10.30 pogadanka Angeliki Wołczyk
Nieznany język tramwajarzy - czyli gdzie w tramwaju jest piekiełko i w których tramwajach świeci choinka
z bombkami. Po wykładzie zapraszamy na oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie Tramwaje na Wawrzyńca oraz zwiedzanie terenu dawnej zajezdni.
Wstęp w ramach biletu wstępu do muzeum.

 • 10 sierpnia, godzina 11:00, 14:00, 17:00
Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie Tramwaje na Wawrzyńca oraz zwiedzanie terenu dawnej zajezdni.
Wstęp w ramach biletu wstępu do muzeum.

 • 12, 19 sierpnia, godzina 11:00
Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie Tramwaje na Wawrzyńca oraz zwiedzanie terenu dawnej zajezdni.
Wstęp w ramach biletu wstępu do muzeum.

 • 23 września, godz. 10:30
(Nie)dawne tramwaje w komunikacji miejskiej w Krakowie
Na spotkaniu gośćmi będą Państwo Magdalena i Maciej Tomaszewscy – konduktorzy Krakowskiej Linii Muzealnej oraz pasjonaci transportu miejskiego w Polsce. Moderatorem dyskusji będzie Pan Piotr Gardynik – przewodnik w Muzeum Inżynierii Miejskiej oraz miłośnik krakowskiej komunikacji miejskiej i turystyki industrialnej. Po spotkaniu zapraszamy na zwiedzanie z przewodnikiem wystawy Tramwaje na Wawrzyńca.
Podczas dyskusji podejmiemy temat charakterystyki tramwajów dawnych – historycznych oraz zabytkowych i tych, które zrewolucjonizowały krakowską komunikację miejską. Skupimy się na przełomie XX i XXI wieku, kiedy to mieliśmy do czynienia ze zmianami w taborze tramwajowym miasta. Odpowiemy na kluczowe pytanie: co możemy zrobić jeszcze w kwestii zabytków transportu miejskiego i jaka wizja komunikacji tramwajowej czeka nas w przyszłości?
Udział w ramach biletu wstępu do muzeum.

Galeria: Tramwaje na Wawrzyńca

Wnętrze tramwaju
detal z tramwaju ...
Hala tramwajowa
...
Tramwaj SN
Tramwaj