Krakowski Szlak Techniki jest miejskim szlakiem dziedzictwa przemysłowego - pierwszym tego typu w Polsce. Jego trasa łączy najcenniejsze obiekty lokalnego dziedzictwa przemysłowego, usytuowane w ścisłym centrum miasta i w jego bliskim sąsiedztwie. Znajduje się na niej 17 budowli i kompleksów o wyjątkowych walorach historycznych i architektonicznych, związanych z przemysłem, komunikacją, energetyką, gazownictwem, ochroną przed pożarem i powodzią. Wybudowano je w XIX i XX w. według projektów najwybitniejszych w tym czasie polskich architektów, konserwatorów i budowniczych, takich jak T. Stryjeński. F. Mączyński, Z. Hendel. K. Knaus, M. Moraczewski, T. Talowski, J. Zawiejski, J. Rzymkowski. Niektóre z krakowskich zabytków techniki to także obiekty zaprojektowane, wzniesione i wyposażone w urządzenia techniczne przez inżynierów z innych krajów Europy, przez co są częścią europejskiego dziedzictwa kulturowego. Część obiektów na szlaku nadal pełni pierwotne funkcje, inne adaptowano do nowych - w tym publicznych.

Grzegórzecki Szlak Techniki w historii krakowskiego przemysłu i rozwoju polskiej myśli technicznej szczególne miejsce zajmują Grzegórzki. To właśnie w tej części miasta działały takie przedsiębiorstwa, jak Zakłady Budowy Maszyn i Aparatury im. Ludwika Zieleniewskiego czy też Fabryka Maszyn i Odlewarnia Marcina Peterseima. W ostatnich czasach Grzegórzki zmieniają intensywnie swoje oblicze. Dawny, przemysłowy charakter tej dzielnicy odchodzi w przeszłość. Zabudowania służące niegdyś grzegórzeckim zakładom przemysłowym zniknęły bezpowrotnie lub też otrzymały nowe funkcje, inne z kolei czekają jeszcze na zagospodarowanie w nowej roli.

Z myślą o upamiętnieniu dziedzictwa i tradycji krakowskiego przemysłu na Grzegórzkach, w ramach realizacji zadania z projektu Budżetu Obywatelskiego „To tu – potęgi krakowskiego przemysłu z Grzegórzek” (nr BO. D2/9/18) do listy obiektów znajdujących się na Krakowskim Szlaku Techniki dołączono pięć kolejnych miejsc, związanych z dziejami grzegórzeckich zakładów przemysłowych:

·        C.K. Uprzywilejowana Fabryka Machin i Narzędzi Rolniczych Ludwika Zieleniewskiego,
     
   ul. Grzegórzecka 69,

·        Polsko- Szwajcarska Fabryka Czekolady Suchard S.A. (Wawel),
         ul Masarska 2/4,

·        Rzeźnia Miejska,
         ul. Rzeźnicza 28,

·        Wytwórnia Państwowego Monopolu Spirytusowego, 
         ul. Fabryczna 13,

·        C.K. Uprzywilejowana Fabryka Maszyn i Urządzeń Rolniczych Marcina Peterseima,
         ul. Żólkiewskiego 17-19


Muzeum Inżynierii Miejskiej zrealizowało projekt z Budżetu Obywatelskiego. W zakres prac wchodziło zaprojektowanie elementu przestrzennego w formie wolnostojących tablic, wykonanie projektu graficznego części informacyjnej oraz montaż tablic w wyznaczonych lokalizacjach.
Pozyskano wszelkie wymagane zgody na cztery z pięciu zaplanowanych w BO tablic Grzegórzeckiego Szlaku Techniki. Niestety przy ul. Fabrycznej nie udało się postawić oznaczenia ze względu na skomplikowaną sytuację prawną terenu, która uniemożliwiała pozytywne załatwienie sprawy. Na Grzegórzkach pojawiły się więc cztery tablice, każda o szerokości 45 cm i wysokości 170 cm. Wykonane są w sposób nie tylko estetyczny, ale i dopasowany do systemu identyfikacji miasta.
Fabryka Maszyn i Odlewarnia Marcina Peterseima
Wytwórnia Państwowego Monopolu Spirytusowego
Rzeźnia Miejska
Polsko-Szwajcarska Fabryka Czekolady Suchard SA
Fabryka Maszyn i Narzędzi Rolniczych Ludwika Zieleniewskiego
Stacja kolejowa Kraków
Browar
Wiadukt kolejowy
Elektrownia Teatru Miejskiego
Kuźnia Zieleniewskich
Strażnica pożarnicza
Most kolejowy nad starym korytem Wisły
Przepust drogowy na ul. Miodowej
Elektrownia Krakowska
Zajezdnia Tramwajowa
Gazownia Krakowska
Most Podgórski
Most Piłsudskiego
Bulwary Wiślane
Elektrownia przy ul. Nadwiślańskiej
Fabryka Schindlera
Krakowska Huta Szkła (dawniej Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3)