Lekcje w muzeum

Oferujemy szeroką ofertę lekcji muzealnych, przeznaczonych dla dzieci w wieku przedszkolnym jak i szkolnym. Lekcje mogą stanowić uzupełnienie materiału szkolnego dla nauczycieli przyrody, fizyki, chemii, geografii oraz historii.

LEKCJE DLA DZIECI W WIEKU 5 - 6 LAT:

Świat kolorów
W czasie zajęć dzieci będą odkrywać tajemnice światła i kolorów. Dowiedzą się jak powstaje tęcza, sprawdzą, co dzieje się ze światłem po przejściu przez pryzmat. Ułożą tęczę, a my sprawimy, że nigdy już kolejność kolorów nie będzie problemem. Pobawimy się w mieszanie kolorów. Na zakończenie każdy z uczestników wykona bączka z kolorową tarczą, którego zabierze ze sobą.
Czas trwania: ok. 45 min.

Świat dźwięków
Warsztaty, które przybliżą dzieciom pojęcie dźwięku. Dowiedzą się, czym jest dźwięk, jak się rozchodzi i jak to się dzieje, że słyszymy. Wprawimy w drgania różne przedmioty i spróbujemy stworzyć figury Chladniego. W łatwy sposób wykonamy instrumenty i zagramy proste melodie bez znajomości nut.
Czas trwania ok. 45 - 60 min.

Świat odbić lustrzanych
W krainie luster rzeczy nie są takie, jakimi się wydają. Podczas warsztatów sprawdzimy, dlaczego w lustrze widzimy obraz. Wykonując samodzielne doświadczenia dowiemy się, czym jest symetria. Przejrzymy się w krzywym zwierciadle i zbudujemy komnatę luster.
Czas trwania ok. 45 min.


LEKCJE DLA DZIECI W WIEKU 7 - 9 LAT

Spotkanie z Brombą o mierzeniu
Zapraszamy na wyprawę wgłąb Brombowej torby, gdzie czekają na nas różne ciekawe rzeczy, a wszystkie do mierzenia. Spróbujemy je poklasyfikować według zastosowania. Odpowiemy na pytania: jak stary jest metr i co było przed nim, ile dłoni zmieści się w stopie, jak kupić spodnie w dobrym rozmiarze?
Czas trwania ok. 45-60 min.

Spotkanie z Brombą o ważeniu
Tym razem będziemy z Brombą zgłębiać tajniki ważenia. Czy zawsze i wszędzie ważymy tyle samo? Co tak naprawdę pokazuje waga? Poznamy różne rodzaje wag i ich zastosowanie.
I oczywiście zważymy młodszego „braciszka”.
Czas trwania ok. 45-60 min.
 
W dawnej drukarni
Uczestnicy oglądają maszyny i narzędzia drukarskie, poznają początki drukarstwa i osiągnięcia Johannesa Gutenberga. Zobaczą, jak powstawały pierwsze drukowane książki, aby później samodzielnie stworzyć swoją własną książkę, w której zebrane będą najważniejsze treści z zajęć (ręcznie zdobiony inicjał, strony drukowane na prasie drukarskiej).
Czas trwania ok. 60 min.

Zabawy z tornado w butelce
Lekcja ma charakter warsztatu łączonego z pogadanką. Opowiemy skąd biorą się trąby powietrzne, tornada, cyklony, wiry w rzece. Dowiemy się, dlaczego podczas burzy zrywane są dachy i jak się kręci dym w kominie?
Czas trwania warsztatów 45 min.
 
Poznajemy Układ Słoneczny
Zajęcia mają charakter warsztatu połączonego z pogadanką. Podczas zajęć wykonywane są prezentacje i proste doświadczenia, które pozwalają dowiedzieć się m.in. dlaczego mamy noc i dzień na Ziemi, dlaczego poziom morza podnosi się i opada w ciągu doby, jak powstały kratery na Księżycu, czym jest atmosfera ziemska. Będzie można wykonać samodzielnie wulkan, którego wybuch nie jest groźny.
Czas trwania 45 min.

Z prądem po zajezdni
Warsztaty odkrywają możliwości skonstruowania prostego, a zarazem kreatywnego quizu elektrycznego. Wspólnie poznamy historię dawnej zajezdni tramwajowej i autobusowej. Podczas pracy w grupach wymyślimy pytania na podstawie nowo zdobytej wiedzy. Stworzymy quiz i zbudujemy elektryczny obwód sprawdzający poprawne odpowiedzi.
Czas trwania 45 min.