Lekcje w Ogrodzie Doświadczeń

Oferujemy szeroką ofertę lekcji muzealnych, przeznaczonych dla dzieci w wieku przedszkolnym jak i szkolnym. Lekcje mogą stanowić uzupełnienie materiału szkolnego dla nauczycieli przyrody, fizyki, chemii, geografii oraz historii.

Mroźne eksperymenty
Na zajęciach sprawdzimy jak zachowują się substancje w ekstremalnie niskich temperaturach suchego lodu (-78,5°C) i ciekłego azotu (-195,8°C). W programie lewitacja, degustacja i wiele innych zjawisk ze świata niskich temperatur.
Zajęcia dla uczestników od 12 lat. Ilość uczestników: do 15.


W poszukiwaniu zaginionej szkatułki
Podczas lekcji  uczniowie  nauczą się orientacji w terenie na podstawie kompasu i mapy. Wykorzystując zdobyte umiejętności odnajdą szereg przygotowanych dla nich zadań, bazujących na  urządzeniach w Ogrodzie Doświadczeń. Poprawne rozwiązania doprowadzą do ukrytej w Ogrodzie niespodzianki.
Warsztaty przeznaczone dla uczniów w wieku 8 - 15 lat.


Trąbka kibica
Podczas zajęć uczniowie poznają fizyczne aspekty dźwięku. Chętni będą mogli zobrazować swoje umiejętności wokalne na ekranie oscyloskopu. Na wybranych instrumentach muzycznych, m.in. takich jak trąbka kibica, poznaną teorię zastosują w praktyce.
Lekcja adresowana do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.


Wybuchowa lekcja, czyli mierzymy prędkość dźwięku
Podczas zajęć uczniowie mierzą prędkość dźwięku w powietrzu. Po krótkim wstępie teoretycznym następuje pomiar odległości do przyszłego miejsca wybuchu. Po stosownym treningu związanym z uruchamianiem stoperów następuje właściwy wybuch. Z zebranych wyników zostaje obliczona prędkość dźwięku. Mierzący powinni posiadać własne stopery (np. w telefonie komórkowym).
Lekcja adresowana do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.
UWAGA: Ze względu na okres lęgowy ptaków lekcja odbywa się w drugiej połowie roku - wrzesień, październik.


Piłki Einsteina
Przyśpieszenie grawitacyjne, energia kinetyczna, energia potencjalna, pęd, efekt Magnusa – to zagadnienia, które zaprezentujemy używając różnego rodzaju piłek. Wyjaśnimy tajemnicę strzału Roberta Carlosa na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej w 1998 roku. Lekcja adresowana do uczniów gimnazjów i szkół średnich.


Władca pierścieni
Zjawisko fali stojącej zostanie przybliżone na przykładzie instrumentów, które budzą skojarzenia raczej z sanitariatem niż muzyką. W drugiej części zajęć fale będą się objawiać nie tylko akustycznie ale i wizualnie, jako mknące przez Ogród pierścienie.
Lekcja adresowana do uczniów szkół podstawowych.


Fizyka balonika
Podczas zajęć prezentowanych jest kilkanaście zaskakujących eksperymentów - każdy z wykorzystaniem balonika. Baloniki są nadmuchiwane, przebijane, podpalane, zgniatane, stanowią napęd pojazdów poruszających się po ziemi, wodzie i powietrzu.
Są to warsztaty dla dzieci w wieku 6 - 12 lat.
 

Gumisiowy sok
Podczas 40 minutowych warsztatów w typowo kuchennych klimatach uczniowie, w wieku 5-8 lat, poznają pojęcie gęstości. Przygoda w odkrywaniu tego zjawiska zaczyna się od krótkiej pogadanki o maminych zupach, zabawie pełnej kolorowych płynów i miseczek, a kończy na stworzeniu magicznego, kolorowego napoju.


Zabawy z ciśnieniem
Na zajęciach poruszamy zagadnienie ciśnienia statycznego w różnych odsłonach. Przekonamy się, jaka siła drzemie w powietrzu i jak to zjawisko można wykorzystać. Kulminacyjnym punktem zajęć są strzały butelkowymi rakietami.
Zapraszamy szkoły podstawowe i gimnazja.


GEO – metria
Podczas zajęć uczniowie mierzą promień Ziemi wykorzystując system GPS. Część doświadczalna poprzedzona jest rysem historycznym na temat pomiaru Eratostenesa i teoretycznym wytłumaczeniu metody z użyciem systemu Global Positioning System. Następnie uczniowie przemierzają Ogród wykonując własny pomiar i zestawiają go z rzeczywistą długością promienia Ziemi. Lekcja rozwija praktyczne umiejętności z geografii poprzez zastosowanie prostych operacji matematycznych.
Lekcja adresowana do uczniów gimnazjów i szkół średnich.


Warsztaty geologiczne

Uczestnicy zajęć dowiedzą się w jaki sposób powstają skały. Zbadają właściwości skał takie jak twardość, sposób reagowania z kwasami, zapach, smak, magnetyzm czy promieniotwórczość. Na zakończenie
otrzymają kilka okazów, które mogą się stać początkiem własnej kolekcji geologicznej.
Lekcja adresowana do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Maksymalna liczba osób na jedne warsztaty 15.