Archiwum


8.10.2016
Gipsowe pojazdy – magnes na lodówkę
Dzieci samodzielnie wykonają odlewy gipsowe w przygotowanych formach. Zaobserwują co dzieję się z masą gipsową podczas zastygania. Pomalują i utwardzą wcześniej przygotowane odlewy gipsowe pojazdów budowlanych i wyścigówek. Z gipsowych pojazdów powstaną magnesy na lodówkę i przypinki do plecaka. Wykonane rzeczy dzieci zabierają ze sobą do domu.


5.11.2016
Wykrywacz kłamstw
Zajęcia z dziedziny elektroniki. Dzieci poznają elementy elektroniczne i ich symbole. Wykorzystując diody LED, oporniki, tranzystory i baterię z pomocą rodziców złożą prosty układ elektroniczny. Układ wykorzystując zjawisko zmiany oporności skóry będzie działał jak prosty wykrywacz kłamstw. Zadając pytania będziemy obserwowali jasność diod w układzie. Wykonany układ dzieci zabierają ze sobą do domu.


10.12.2016
Bombki z żarówek
Podczas zajęć dowiemy się dlaczego zwykłe żarówki zastąpiono energooszczędnymi źródłami światła. Wykorzystamy zużyte żarówki starego typu do zrobienia ozdób na choinkę. Obejrzymy zabytkowe żarówki i dowiemy się, jak były zbudowane. Wykonane ozdoby będzie można zabrać ze sobą do domu.


14.01.2017
Maski karnawałowe –maski samochodowe
Przyjrzymy się maską samochodowym znajdującym się z muzealnych zbiorach. Porównamy ich kształty i dowiemy się dlaczego ulegały zmianie. Wykonamy rysunek masek samochodowych z tzw. perspektywy żaby. Wykorzystując wykonane rysunki i przygotowane szablony zrobimy maski karnawałowe przedstawiające przód samochodów.


18.02.2017
Mały generator elektryczny
Zajęcia z dziedziny elektroniki. Wykorzystując elementy elektroniczne takie jak silniczek prądu stałego i diodę LED zbudujemy lamkę zasilana siłą naszych mięśni. Kręcąc korbką spowodujemy świecenie diody LED. Wykonane urządzenie dzieci zabierają do domu.


11.03.2017
Rodzinne logo –przypinka
Podczas warsztatów dzieci wspólnie z rodzicami zaprojektują logo swojej rodziny. Po zaprojektowaniu wykonamy okrągłe przypinki z rodzinnymi logotypami.


8.04.2017
Pisanki malowane na wodzie
Podczas zajęć jaja i wydmuszki ozdobimy wykorzystując technikę podobną do techniki weneckiej przez introligatorów nazywaną ebru. Jest to metoda przenoszenia na różne materiały wzoru wykonanego na powierzchni wody. Podczas warsztatów poznamy przykłady zastosowania tej techniki przez introligatorów. Wykonując doświadczenie poznamy zjawisko odpowiedzialne za unoszenie się farb na powierzchni wody.


27.05.2017
Instrumenty muzyczne
Dzieci z pomocą rodziców zbudują instrumenty muzyczne: małe dudy i dzwonki rurowe. Grając na wykonanych instrumentach poznają pojęcie wysokości dźwięku. Wykonane instrumenty dzieci zabierają ze sobą do domu.


MIM-kowe Poranki na BIS Edycja 2016/2017

Zapraszamy na rodzinny cykl zajęć ,, MIM-kowe poranki na BIS”- stworzony z myślą o osobach, którym nie udała się w poprzednich latach zrealizować wspólnie z nami, któregoś z tematów sobotnich zajęć.

22.10.2016
Quiz elektryczny
Podczas warsztatów dzieci poznają historię zajezdni tramwajowej, na terenie której mieści się Muzeum Inżynierii Miejskiej. Na podstawie zdobytej wiedzy dopasują odpowiedzi po przygotowanych pytań. Wspólnie z rodzicami ułożą quiz i zbudują prosty obwód elektryczny sprawdzający poprawne odpowiedzi.

19.11.2016
Magnetyczna układanka
Dzieci z pomocą rodziców wykonają doświadczenia używając magnesów o różnych kształtach. Sprawdzą, co się stanie jeśli magnes zbliżymy do ferrofluidu. Wspólnie z rodzicami wykonają z folii magnetycznej puzzle-układankę, z własnoręcznie wykonanym rysunkiem.

3.12.2016
Świetlne zdjęcie
W trakcie zajęć wykonamy zdjęcia świetlnych obrysów w zaciemnionym pomieszczeniu. Zdjęcia malowane światłem zostaną wysłane na podanego przez uczestników zajęć e-maila. Dodatkowo dzieci zrobią ozdoby choinkowe z elementów chłodnic samochodowych i części mechanicznych.

21.01.2017
Kolorowe kredki
Z pomocą prowadzącej dzieci wykonają kredki świecowe w różnych kształtach i kolorach. Dowiedzą się, które kolory określamy jako podstawowe i jak stworzyć kolory pochodne. Wykonają koło barw i oglądając prezentację dowiedzą się, jak można z niego korzystać.

25.02.2017
Nurek Kartezjusza
Podczas warsztatów dzieci zbudują ,,nurka Kartezjusza”. Wykonując wspólnie z rodzicami doświadczenia, dowiedzą się w jaki sposób działa zbudowana zabawka. Oglądając prezentacje poznają opowieść o Archimedesie i królu Syrakuz.

25.03.2017
Kolorowy kawior
Wspólnie z rodzicami dzieci wykonają kolorowy, słodki kawior wykorzystując metodę kuleczkowania. Technika ta jest stosowana podczas przygotowywania potraw kuchni molekularnej. Pękających kolorowych kuleczek o różnych smakach spróbujemy podczas warsztatów.

22.04.2017
Kule do kąpieli
Podczas zajęć uczestnicy przygotują musujące babeczki oraz kule do kąpieli. Dzieci przygotują specjalną mieszankę, która wrzucona do wody zacznie musować. Wybiorą kolor i zapach dla kosmetyków, a następnie uformują kule i przygotują babeczki w foremkach.

13.05.2017
Malowane plecaki
Specjalnymi farbami do tkanin dzieci wraz z rodzicami pomalują płócienne plecaki. Korzystając z przygotowanych szablonów lub wykonując własną kompozycję, stworzą jedyny w swoim rodzaju plecak na wakacyjne przygody.


Zajęcia rozpoczynają się o godzinie 10.30 i 12.30.
Cena: 19 zł od dziecka. Zapraszamy dzieci od 6 do 12 lat.
Obowiązuje rezerwacja pod nr tel.: 12 428 66 44 lub osobiście w kasie muzeum. Dzieci uczestniczące w zajęciach pozostają pod opieka rodziców.
Warsztaty odbywają się w siedzibie Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, przy ul. Św. Wawrzyńca 15
"Kolorowe MIM-kowe poranki" 2015-2016

24.10.2015
Zielony kawior
Podczas zajęć dzieci z pomocą rodziców wykonają jadalny kawior o smaku kiwi, coca-coli, truskawek oraz spaghetti o smaku malin.

14.11.2015
Czerwono-niebieski kamień
Ferrofluid-co to jest? Dzieci wspólnie z rodzicami wykonają magnetyczne puzzle.

5.12. 2015
Świetlne zdjęcia
W trakcie zajęć  wykonamy zdjęcia malowane światłem i  niebanalne ozdoby z elementów chłodnic oraz części urządzeń mechanicznych.

9.01.2016
Szafirowy tramwaj
Kolory tramwajów i autobusów w różnych miastach. Dzieci skonstruują mały silniczek elektryczny oraz według własnych pomysłów wykonają znaki odblaskowe.

13.02.2016
Lawendowe babeczki do kąpieli
Wspólnie z rodzicami dzieci stworzą musujące babeczki  do kąpieli o zapachu lawendy oraz mydełka glicerynowe.

12.03.2016
Biało-czarna wiklina
Podczas zajęć dzieci z pomocą rodziców wykonają  koszyczki wielkanocne z papierowej wikliny, które będzie można pomalować na dowolny kolor. Sprawdzimy jak wytrzymały jest papier.

16.04.2016
Kolorowe kredki
Z pomocą prowadzącego dzieci wykonają świecowe kredki w różnych kształtach i kolorach. Dodatkowo przeprowadzimy doświadczenia dotyczące polaryzacji światła.

14.05.2016
Malowane plecaki
Dzieci wspólnie z rodzicami, specjalnymi flamastrami do tkanin, ozdabią bawełniany plecak. Przeprowadzimy eksperymenty ze światłem UV. Plecaki zapewniamy.


Galeria: Archiwum