Techniki gospodarstwa domowego

W dziale gromadzone są zabytki techniki związane z pracą w gospodarstwie domowym, przede wszystkim urządzenia służące do prania i prasowania, szycia, sprzątania, przygotowywania i przechowywania żywności, a także pielęgnacji ciała. Obiekty pochodzą głównie z kresu międzywojennego i drugiej połowy XX wieku.

Do najciekawszych muzealiów należą:
- kuchenka gazowa New World, wyprodukowana ok. 1930 r. przez Radiation Ltd. (Wielka Brytania)
- urządzenie pralnicze "Husch - Husch", produkcji niemieckiej z ok. 1900 r.
- lodówka na lód firmy Hochner, wyprodukowana w Austrii na przełomie XIX/XX w.
- aparat do elektroterapii "Frequenta", wyprodukowany w latach 1928-1929 przez Velmag Leipzig (Niemcy)
- odkurzacz "Protos", wyprodukowany w latach 30. XX wieku przez Siemens-Schuckert (Niemcy)
- odkurzacz Gamma II, wyprodukowany w 1960 roku przez Rzeszowską Fabrykę Sprzętu Gospodarskiego

Urządzenie pralnicze "Husch - Husch", Niemcy , ok. 1900 r.
W praktyce jest to ręczna maszyna do prania. Tworzą ją dwa klosze blaszane i drążek. Oba klosze otwarte są od dołu, klosz dolny, mniejszy, jest wstawiony do wnętrza drugiego, większego, i przymocowany centralnie śrubą do tarczy na sprężynie. Górny klosz, większy, posiada na szczycie pionową tuleję blaszaną, w której sztywno osadzono drążek. Pod górną końcówką drążka znajduje się mały otwór przelotowy o poziomym kanale, pod nim obwodowe wcięcie na drążku - do przywiązania pętli ze sznurka.
Urządzenie przeznaczone było do prania w balii czy w wiadrze, eliminujące część wysiłku fizycznego, koniecznego przy praniu ręcznym. Po zanurzeniu w wodzie mydlanej z praniem w balii należało powtarzalną serią ruchów pchać drążek w dół, powodując wsuwanie się dolnego klosza w górny, następnie zwalniać nacisk, pozwalając na samoczynne wysunięcie się dolnego klosza do pozycji wyjściowej dzięki sprężynie. Ruchy te powodowały mieszanie prania: urządzenie spełniało funkcję analogiczną do wirnika w pralce wirnikowej ręcznej lub elektrycznej. Było przeznaczone głównie dla gospodarstw domowych ewentualnie małych pralni usługowych, gdy nieczęste wówczas pralki wirnikowe ręczne były skomplikowane, większe i występowały raczej w pralniach hotelowych i większych zakładach usługowych; urządzenia te w ciągu XX wieku wyeliminowała pralka elektryczna domowa i przemysłowa. Nazwę markową "Husch-Husch" najprawdopodobniej przyjęto od dźwięku powstającego podczas działania urządzenia.

Odkurzacz Gamma II, Polska, 1960 r.
Jest to mały i lekki odkurzacz domowy o napędzie elektrycznym, z kompletem wyposażenia: wężem elastycznym (z drutu i tkaniny, z zakończeniami z tworzywa, z których jedno służy do mocowania na wcisk w korpusie, drugie do osadzenia rur na wcisk), rurami (z rudoczerwonego tworzywa) i zestawem szczotek (mocowanych na wcisk na rurze; szczotki różnokształtne, większość z tworzywa, jedna drewniana z włosiem sztucznym). Korpus odkurzacza ma kształt poziomego walca z niebieskiego nakrapianego tworzywa, na obu końcach zamknięty jest kopułkami z czarnego tworzywa; jedna mocowana jest na śrubach, a pod nią znajduje się silnik elektryczny. Druga kopułka osadzona jest na klamrach, pod nią znajduje się wykonany z tkaniny worek na śmieci zasysane z prądem powietrza, wytwarzanym przez wirnik napędzany silnikiem – przez otwór w tej kopulastej pokrywie, dopasowany do osadzenia w/w węża.
Jest to rozwiązanie techniczne standardowe dla odkurzaczy od XIX w. do chwili obecnej. Forma urządzenia jest charakterystyczna dla przemian stylistyki i materiału za czasów powstania: walcowaty kształt korpusu kontynuuje wzorce przedwojenne, ale materiał (tworzywo w miejsce stosowanej dotychczas blachy, w tym we wcześniejszym modelu gamma) to nowa tendencja z ok. 1960 r. Przedmiot polskiej konstrukcji i produkcji, szeroko rozpowszechniony w epoce (RFSG: późniejszy „Zelmer”).