Urodziny w muzeum

Zapraszamy grupy dzieci od 8 do 18 osób, w wieku od 6 do 13 lat, na urodzinowe warsztaty w naszym muzeum.
W ramach wykupionego biletu urodzinowego zapewniamy zajęcia edukacyjne z wybranego tematu oraz zapraszamy do odwiedzenia aktualnych wystaw w Muzeum Inżynierii Miejskiej.
Zwiedzanie wystaw odbywa się w godzinach otwarcia muzeum.
Czas trwania warsztatów:  max. 60 minut.
Po zajęciach solenizant wraz z gośćmi udaje się na urodzinowy poczęstunek: tort i inne urodzinowe smakołyki, przygotowywane we własnym zakresie. Czas trwania poczęstunku: 30 minut.

Uprzejmie prosimy o przyniesienie własnych talerzyków, sztućców, kubeczków, misek, itp.
Po zajęciach solenizant wraz z gośćmi udaje się na urodzinowy poczęstunek: tort i inne urodzinowe smakołyki przygotowane we własnym zakresie.

Zaproszenie na urodziny do pobrania poniżej.


Proponujemy następujące tematy warsztatów:

Pod szczęśliwą gwiazdą (nowość!)
Na zajęciach dzieci dowiedzą się, czym są gwiazdy i jak powstają. Nauczą się, jakie są najważniejsze gwiazdozbiory nieba północnego oraz jak ich szukać. Poznają mity o powstaniu poszczególnych gwiazdozbiorów oraz dowiedzą się jakim mitologicznym bogom czy bohaterom zawdzięczają swoje nazwy. Każdy uczestnik stworzy własną mapę nieba, która pomoże mu w samodzielnych obserwacjach gwiazd.

Marmurkowanie – malowanie na wodzie (nowość!)
W trakcie zajęć dzieci samodzielnie techniką ebru wykonają wzór na powierzchni wody, a następnie naniosą go na papier. Wykonane w ten sposób obrazy będzie można zabrać do domu. Ebru to tradycyjna turecka sztuka zdobienia papieru poprzez przenoszenie na niego wzorów tworzonych przy pomocy farb rozprowadzanych pędzelkami i patyczkami na wodzie zagęszczonej tajemniczą tłustą substancją. Technikę tę często określa się mianem „marmurkowania”. Dzieci poznają również przykłady wykorzystania techniki ebru do ozdabiania dokumentów i książek.

Kule do kąpieli (nowość!)

Podczas zajęć dzieci wykonają musujące kule i muffinki do kąpieli o różnych zapachach i właściwościach aromatoterapeutycznych. Ozdobią je kolorową solą i zabiorą do domu, aby wypróbować własne dzieło podczas kąpieli. Wspomniane kosmetyki wykonane są z naturalnych składników, zmiękczają wodę podczas kąpieli i działają nawilżająco na skórę.

Gotowanie-czarowanie 
Na warsztatach można dowiedzieć się jak, za pomocą produktów na co dzień używanych w kuchni, wykonać proste eksperymenty fizyczne i chemiczne. Uczestnicy dowiedzą się jak zmieścić jajko w butelce, jaki kolor może mieć sok z czerwonej kapusty oraz jak sprawić, żeby drożdże wyrosły. Na zakończenie, z prostych produktów, uczestnicy wykonają wybuchający wulkan.

Kuchnia molekularna 
Dzieci poznają prostą technikę sferyfikacji, wykorzystywaną w kuchni molekularnej. Dzięki niej, samodzielnie wykonają jadalny, kolorowy kawior o owocowym i herbacianym smaku. W podobny sposób mali kucharze przygotują słodkie spaghetti w niebieskim kolorze. Wszystkich potraw spróbujemy.