Uwaga! Nieprzyjaciel podsłuchuje
Kryptografia wczoraj i dziś

13 kwietnia 2019 – 2 lutego 2020

Na wystawie Uwaga! Nieprzyjaciel podsłuchuje prezentujemy historię urządzeń wykorzystywanych do przesyłania tajnych informacji. Zwiedzający będą mogli obejrzeć zabytkowe sprzęty telekomunikacyjne (telegraficzne, telefoniczne, radiowe), z których korzystało między innymi wojsko, wywiad czy demokratyczna opozycja. Te właśnie urządzenia niejednokrotnie zmieniały bieg historii.

Ekspozycja została wzbogacona o jedenaście stanowisk interaktywnych, gdzie prezentujemy działanie często tylko z pozoru skomplikowanych sprzętów. Jest to okazja, by między innymi sprawdzić się w roli szpiega, podjąć próbę złamania szyfru czy namierzyć wrogą radiostację.

Na wystawie nie zabrakło również wątków współczesnych, dotyczących znaczenia kryptografii w życiu codziennym czy bezpieczeństwa w sieci. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, że szyfrowanie treści dotyczy każdego z nas, na przykład podczas korzystania z telefonu czy płacenia przez Internet.

Wystawa skierowana jest nie tylko do osób zafascynowanych zabytkową techniką czy szeroko rozumianą historią. Również miłośnicy seriali i powieści szpiegowskich mają możliwość na żywo zetknąć się z urządzeniami, które nie raz zdecydowały o losach misji ulubionych bohaterów literackich czy filmowych.

Przygotowaliśmy bogatą ofertę wydarzeń towarzyszących wystawie, między innymi:
  • tematyczne oprowadzania kuratorskie;
  • zajęcia rodzinne (np. Szyfry dla początkujących, Niewidzialny atrament – zrób go sam, Jak działa wykrywacz kłamstw);
  • grę Tajni agenci w muzeum.
Zobacz szczegóły: KLIK

Kurator wystawy: Marek Więcek
Manager projektu: Olga Jaros
Współpraca: Szymon Placha, Piotr Turowski, Iwo Wachowicz, Piotr Żabicki
Projekt wystawy: Tomasz Wójcik, Sylwia Siudak
Opieka konserwatorska: Piotr Leszczyński, Łukasz Żądło, Krzysztof Żeglicki, Adam Kowalski
Oprawa graficzna: Stefan Kaczmarek
Wydarzenia towarzyszące
Więcej o kryptografii
Patronaty medialne