04.05.2021

Więcej światła - interaktywna wystawa edukacyjna

*UWAGA! W chwili obecnej wystawa dostępna jest dla zwiedzających podczas specjalnych wydarzeń, po wcześniejszym komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych i na stronie. Grupy zorganizowane, rezerwując udział w warsztatach, spacerach lub aktywnościach na Strefie kreatywności uprawnione będą do wstępu na wystawę. Chęć obejrzenia wystawy należy zgłosić podczas rezerwowania terminu wizyty w Muzeum.


Zapraszamy na wystawę, której celem jest objaśnienie natury światła. W MIM uczymy w najlepszy z możliwych sposobów; poprzez zaproszenie do samodzielnego wykonania eksperymentów. 

Na naszych interaktywnych stanowiskach można porównać wady i zalety różnych żarówek czy lamp; sprawdzić ich wydajność świetlną i zużycie energii elektrycznej oraz zapoznać się ze sposobami wytwarzania światła w stosowanych powszechnie lampach elektrycznych. 

Za pomocą prostych eksperymentów przekazujemy podstawowe metody przetwarzania energii elektrycznej na światło. Pokazujemy metodę termiczną, stosowaną w tradycyjnych żarówkach, a także bardziej wydajną luminescencję, czyli świecenie bez udziału wysokiej temperatury, stosowaną w świetlówkach i diodach LED.Z nami poznasz odpowiedzi na te i więcej pytań!

  • Dlaczego światło w pokoju zapala się po naciśnięciu włącznika?

  • Skąd się wzięła nazwa żarówka?

  • Czy wiesz ilu naukowców pracowało przez lata, żebyśmy mieli światło na pstryk?

  • Jak działa kuchenka mikrofalowa?

  • Czemu promienie Rentgena przechodzą przez ciało?

  • Dlaczego światło UV zabija wirusy?


Wystawa #więcejświatła to:

  • interaktywne stanowiska 

  • 3 działy tematyczne:

I Rodzina światła - wyjaśniamy czym jest światło oraz kto i dlaczego jest jego rodziną. 

II Jak świecimy? - tłumaczymy jak powstaje światło na przykładzie najpopularniejszych lamp. 

III Które światło wybrać? - porównujemy wady i zalety żarówki, świetlówki i diody LED.


Wystawa jest skierowana przede wszystkim do widzów w wieku 7–16 lat – grup zorganizowanych oraz rodzin – dorosłych opiekunów i rodziców.